Na UPJPII teologowie zastanowią się, czy świadoma niewiara jest możliwa.
O tym czy kryzys wiary to kryzys osobowości i czy świadoma niewiara jest możliwa - będą rozmawiać uczestnicy sympozjum pt. „Wiarę wyznawać, celebrować, przeżywać...”, które odbędzie się 22 maja w Krakowie. Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z okazji obchodzonego w Kościele katolickim Roku Wiary.
Konferencja odbędzie się w Auli Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie.
Sympozjum rozpocznie się o godz. 9.00. Słowo do zgromadzonych skieruje kard. Stanisław Dziwisz i ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJPII. W trakcie sympozjum o. prof. Andrzej Napiórkowski, kierownik Katedry Eklezjologii wygłosi wykład pt. „Co Duch Święty mówi do Kościoła? Sobór: odpowiedź wiary na słowo Boga”. Z kolei ks. dr Henryk Paprocki z Uniwersytetu w Białymstoku będzie mówił na temat stosunku nauki do wiary z punktu widzenia prawosławnego. Podczas konferencji ks. dr hab. Tomasz Kraj z UPJPII opowie o tym, czy współczesna antropologia uwzględnia wiarę, a ks. dr hab. Tadeusz Dzidek, czy świadoma niewiara jest możliwa?
Wśród prelegentów będzie m.in. ks. prof. Pablo Blanco Sarto (Pamplona), który opowie o wierze w Roku Wiary i wkładzie Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Natomiast ks. prof. Józef Makselon będzie zastanawiał się czy kryzys wiary to kryzys osobowości?
„W trakcie sympozjum uczestnicy będą rozmawiać także na temat tego, czy liturgia jest spełnieniem wiary i czy wiara decyduje o moralności” – zapowiadają organizatorzy. W trakcie spotkania zaplanowano także dyskusje.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.