Sprzątamy Tatry!

6 lipca w Tatrach odbędzie się finał największej w historii akcji sprzątania gór "Czyste Tatry", zainicjowanej w ubiegłym roku - poinformował podczas konferencji prasowej w Zakopanem pomysłodawca akcji Albin Marciniak.

"Akcja będzie miała wymiar międzynarodowy, bo w tym roku włączą się w nią Słowacy. Udział zapowiedzieli też harcerze. Celem wydarzenia nie jest jednorazowa akcja sprzątania; chcemy zwrócić uwagę, że śmiecenie to +obciach+. Chcemy, aby akcja nabrała wymiaru ogólnokrajowego, aby każdy dbał o czystość w swoim otoczeniu, nie tylko w Tatrach" - powiedział Marciniak.

W ramach akcji 4 lipca na zakopiańskiej Dolnej Równi Krupowej powstanie miasteczko namiotowe, w którym będą nocować wolontariusze. W tym miejscu będą się też odbywały imprezy towarzyszące - spotkania z ludźmi gór, projekcje filmów o tematyce górskiej i ekologicznej oraz warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Zostanie też przeprowadzona akcja krwiodawstwa.

Wolontariusze chcący uczestniczyć w wydarzeniu powinni się zarejestrować za pośrednictwem strony internetowej www.czystetatry.pl. Finał akcji nastąpi 6 lipca. W ten dzień wolontariusze wyposażeni w specjalne biodegradowalne worki, rękawice oraz plecaki na śmieci wyruszą na szczyty, aby o godzinie 14.00 pozdrowić się, machając w stronę sąsiednich szczytów.

"Tatry są bliskie każdemu Polakowi, są salonem w naszym domu, czymś, co jest najbardziej reprezentacyjne, dlatego muszą być zadbane. Musimy zadbać, aby wizytówka naszego kraju świeciła przykładem. Zaczynamy od Tatr, ale chcemy ten przykład przenieść na wszystkich Polaków. Musimy doprowadzić do tego, aby nikomu nie przychodziło do głowy wywożenie śmieci do lasów" - mówił podczas konferencji wspierający akcję Czyste Tatry Rafał Sonik, sportowiec i przedsiębiorca.

W ubiegłorocznej akcji Czyste Tatry uczestniczyło blisko tysiąc wolontariuszy, którzy znieśli z gór 1,5 tony śmieci.

Według szacunków władz Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), statystycznie tysiąc turystów zostawia metr sześcienny śmieci. Dla władz parku ważny jest zatem edukacyjny wymiar akcji. Wicedyrektor TPN Zbigniew Krzan mówił podczas konferencji prasowej, że każdy turysta powinien w plecaku znieść wszystko, co zabrał w góry. "Pozostawione na szlakach śmieci nie tylko szpecą krajobraz i szkodzą roślinności, ale zwabiają dzikie zwierzęta" - mówił.

Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oko oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu.

Ambasadorami największego sprzątania Tatr w historii są: Adam Małysz, Sebastian Karpiel Bułecka, Piotr Cyrwus, Robert Makłowicz, Marcin Daniec, Włodzimierz Szaranowicz, Grażyna Torbicka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, ZASOBY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg