Polskie odkrycia u Majów docenione

Badania archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzone w dawnym mieście Majów w Gwatemali znalazły się wśród 100 najważniejszych współczesnych odkryć naukowych. To jedyny reprezentant polskiej nauki w tym prestiżowym gronie - informuje "Dziennik Polski".

Amerykański tygodnik "Time" opublikował książkę "100 new scientific discoveries". Znalazły się w niej najważniejsze współczesne odkrycia naukowe w takich dziedzinach jak: kosmos, technologia, genetyka, chemia, fizyka, medycyna, zoologia i archeologia. W rozdziale o najważniejszych odkryciach archeologicznych bardzo dużo miejsca poświęcono badaniom w dawnym mieście Majów Nakum w północno-wschodniej Gwatemali. Zajmują się nimi krakowscy archeolodzy: dr Jarosław Źrałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i mgr Wiesław Kosz z KUL. Badania w położonym w środku gwatemalskiej dżungli Nakum rozpoczęły się w roku 2006 z inicjatywy obu wspomnianych badaczy.

Podczas kolejnych wypraw i badań polscy archeolodzy odnaleźli m.in. pozostałości pałaców rodziny królewskiej i lokalnej elity, świątynie, piramidy, grobowce, płaskorzeźby, a także liczne przedmioty codziennego użytku. Podczas tegorocznego pobytu odkryli oni w Nakum obiekty służące m.in. do obserwacji astronomicznych, kompleks mieszkalny oraz boisko do gry w piłkę.

Kolejną wyprawę do dawnego miasta Majów zaplanowano na marzec przyszłego roku - czytamy w "Dzienniku Polskim".

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.