Kiedy zacząć naukę języka obcego?

Czas do 6-8 roku życia jest okresem najbardziej korzystnym dla rozpoczęcia nauki drugiego języka - uważa dr Magdalena Olpińska-Szkiełko z Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspertka, powołując się na wyniki badań międzynarodowych, wyjaśnia, że najmłodsze dzieci mogą korzystać z tych samych wrodzonych zdolności uczenia się języka, które pozwalają im tak skutecznie opanować ich pierwszy język. Ponadto nauka drugiego języka u małych dzieci bardzo korzystnie wpływa na naukę języka pierwszego, np. łatwiej opanowują naukę pisania i czytania.

Obowiązkowa nauka języka obcego zaczyna się w Polsce dopiero w I klasie szkoły podstawowej. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, obecnie tylko około 34 proc. dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym uczy się języków obcych podczas zajęć organizowanych przez przedszkola. Resort edukacji chce to zmienić.

Niedawno skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt nowelizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego, który zakłada wprowadzenie obowiązkowej, bezpłatnej nauki języka obcego we wszystkich przedszkolach.

Zgodnie z nim, już od 1 września 2014 r., jeśli tak zdecyduje dyrektor przedszkola, dzieci będą uczyły się języków obcych w ramach realizacji podstawy programowej. Obowiązek nauki języków obcych dla dzieci 5-letnich będzie wprowadzony od 1 września 2015 r., a dla młodszych dzieci od 1 września 2017 roku.

W Unii Europejskiej obowiązkowa nauka języka obcego w przedszkolach jest tylko w Hiszpanii i niemieckojęzycznej części Belgii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama