Udany start rakiety Angara-1.2PP

Rakieta Angara-1.2PP - pierwsza nowa konstrukcja tego typu od czasów radzieckich - pomyślnie wystartowała w środę z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim na północy Rosji - poinformowała 9 lipca agencja ITAR-TASS.

Start tej rakiety odkładano dwukrotnie - 27 i 28 czerwca - przerywając procedurę startową w ostatniej chwili z powodu problemów natury technicznej. Nie podano konkretnych przyczyn.

W programie pierwszego, testowego lotu rakiety Angara-1.2PP nie jest przewidziane wyniesienie obiektów na orbitę okołoziemską. Przygotowaniami do startu i operacją startową kierował dowódca wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej Aleksandr Gołowko.

Angara to przygotowywana w Rosji seria modułowych rakiet nośnych. Modułowa konstrukcja, oparta na podobnych rozwiązaniach amerykańskich, ma pozwolić na swobodne dostosowanie mocy rakiety do konkretnych potrzeb, żeby obniżyć koszty eksploatacji. Rakiety te są kluczowym elementem forsowanego przez prezydenta Władimira Putina planu zreformowania rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, ROSJA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.