Rakieta Angara-1.2PP - pierwsza nowa konstrukcja tego typu od czasów radzieckich - pomyślnie wystartowała w środę z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim na północy Rosji - poinformowała 9 lipca agencja ITAR-TASS.
Start tej rakiety odkładano dwukrotnie - 27 i 28 czerwca - przerywając procedurę startową w ostatniej chwili z powodu problemów natury technicznej. Nie podano konkretnych przyczyn.
W programie pierwszego, testowego lotu rakiety Angara-1.2PP nie jest przewidziane wyniesienie obiektów na orbitę okołoziemską. Przygotowaniami do startu i operacją startową kierował dowódca wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej Aleksandr Gołowko.
Angara to przygotowywana w Rosji seria modułowych rakiet nośnych. Modułowa konstrukcja, oparta na podobnych rozwiązaniach amerykańskich, ma pozwolić na swobodne dostosowanie mocy rakiety do konkretnych potrzeb, żeby obniżyć koszty eksploatacji. Rakiety te są kluczowym elementem forsowanego przez prezydenta Władimira Putina planu zreformowania rosyjskiego przemysłu kosmicznego.
Pełny wymiar związanych z nim zagrożeń dopiero zaczynamy poznawać
Badacze wykorzystali dane z ponad 10 lat obserwacji pojawiających się na planecie zórz.
- zaważają naukowcy na łamach pisma "Nature Human Behaviour".
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.