Zakończyła się kontrola konserwatorska Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jego stan oceniono jako w pełni zadowalający - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. Od póltora roku ikona znajduje się w specjalnej kasecie z mikroklimatem.
Ikona została umieszczona w kasecie chroniącej ją przed działaniem czynników zewnętrznych w 2013 roku. Jak podało jasnogórskie biuro prasowe "cały czas trwa badanie warunków klimatycznych w jakich znajduje się obraz".
Obrazem opiekuje się od 35 lat prof. Wojciech Kurpik z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kurpik - cytowany przez biuro prasowe - poinformował, że stan obrazu jest "w pełni zadowalający".
Poinformowano również, że po zakończonym "przeglądzie powierzchni malowidła" nie stwierdzono "wyraźnych" odspojeń. "Dwa miejsca zostały do obserwacji. W tej chwili możemy stwierdzić, że zarówno stan samego obrazu jest w pełni zadowalający, jak i to (...), że urządzenie klimatyczne, które zostało zainstalowane, spełnia swoją rolę" - podało biuro prasowe powołując się na eksperta.
Cudowny wizerunek Matki Bożej został sprowadzony na Jasną Górę w 1382 roku. Opinie o jego pochodzeniu są rozbieżne. Według niektórych źródeł autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.