Młodzi wynalazcy

Wczoraj w Gdyni rozpoczęło się czterodniowe święto nauki. Od środy do soboty 28.03, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa E(x)plory Week 2015.

Na wydarzenie składają się cztery równolegle odbywające się imprezy. Pierwszą jest otwarty dla wszystkich pasjonatów Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory. W ciągu czterech dni można wziąć udział w wielu ciekawych pokazach i warsztatach technicznych lub zapoznać się z nowinkami technicznymi dostępnymi na wolnostojących stanowiskach w halach. Ze względów organizacyjnych na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Gdyńskie spotkanie to również najważniejsze spotkanie rynku technologii w Polsce, czyli Kongres E(x)plory 2015. Adresowany jest do przedstawicieli biznesu i tych wszystkich, którzy interesują się inwestowaniem w innowacje. Trzecią imprezą jest tzw. Strefa Start-upów, w której prezentują się najciekawsze firmy z branży technologicznej, oraz te promujące pomysły młodych naukowców, chcących wejść na rynek ze swoimi wynalazkami.

Ostatnią imprezą jest krajowy finał konkursu młodych wynalazców E(x)plory 2015. Jest on przeznaczony dla naukowców w wieku 14-20 lat. W Gdyni gimnazjaliści i licealiści prezentują 27 innowacyjnych pomysłów badawczych i wynalazków. Walczą o stypendia naukowe i możliwość reprezentowania Polski na podobnych konkursach na świecie.

Prezentowane prace cechuje ogromna różnorodność począwszy od urządzenia Jakuba Mnicha z Wałbrzycha do tworzenia warstw nanostruktur po rehabilitacyjną skarpetkę zaprojektowaną przez Natalię Szczepańską. - Mój pomysł polega na naturalnym odruchu gdy naga stopa styka się z zimną powierzchnią. - wyjaśnia Natalia. Sama mając problem z płaskostopiem postanowiła pomóc innym. Zauważyła, że wystarczy w odpowiednim miejscu w skarpetce umieścić wycięcie by stymulować mięśnie i trwale poprawić komfort chodzenia. Młodzi wynalazcy prezentowali komisji egzaminacyjnej swoje prace Katarzyna Banc Młodzi wynalazcy prezentowali komisji egzaminacyjnej swoje prace
Emilian Ścibisz i Adrian Pikus z Ostrowca Świętokrzyskiego stworzyli opaskę "Asystent ratownika". Nad swoim wynalazkiem zaczęli główkować, gdy ich koleżanka Agata zasłabła. Zastanawiali się co można zrobić, by ratownicy przyjeżdżający do zdarzenia w sposób szybki mieli dostęp do wszystkich podstawowych danych o pacjencie, chorobach na które cierpi lub lekach jakie przyjmuje. Będąc w klasie informatycznej stworzyli aplikację na smartfony. - Komórka łączy się z opaską dzięki technologii NFC i w niecałą sekundę na wyświetlaczu można odczytać wszystkie dane - mówi Adrian. - Zazwyczaj w tego typu pomysłach wykorzystuje się internetową transmisję danych, a co za tym idzie potrzeba zasilać oba urządzenia. Nasza opaska nie wymaga źródła energii, dzięki czemu jest wodoodporna. Działa na zasadzie karty zbliżeniowej, nawet na górskim szlaku, gdzie nie ma zasięgu bez problemu odczytamy wszystkie dane. - dopowiada Emilian.

16-letnia Patrycja Rozwadowska opracowała specjalny płyn na roztocza odpowiedzialne za zapalenia i podrażnienia oczu. Z tym problemem od lat borykała się jej babcia. Wnuczka pasjonując się chemią i biologią zaczęła szperać w specjalistycznej prasie. Rozpoczęła testy i opracowała formułę. Jej płyn może wchodzić w skład płynów do demakijażu, mydła lub być stosowany bezpośrednio.

W piątek od rana do południa młodzi konstruktorzy będą prezentować swoje prace wszystkim zainteresowanym. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się o g. 15 podczas specjalnej gali. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg