Wombaty atakuje świerzb

Wombaty, które należą do gatunków zwierząt charakterystycznych dla Australii, są zagrożone przez świerzb - podał portal BBC News. W parku narodowym Narawntapu, w północnej części Tasmanii, z powodu choroby padło już dwie trzecie żyjących tam wombatów.

Za świerzb odpowiedzialne są roztocza, które przenikają pod skórę wombatów, drażnią ją i powodują wypadanie futra. Zwierzęta mniej się poruszają, gorzej się odżywiają i tracą na wadze.

W parku Narawntapu trwa program leczenia zwierząt. Zespół naukowców z Uniwersytetu Tasmańskiego pod kierownictwem Alynn Martin zainstalował przy wejściach do nor wombatów ruchome klapki z płynnym lekarstwem. Zwierzęta potrącają je opuszczając nory, dzięki czemu specyfik wylewa się na ich grzbiety.

Media australijskie podawały w styczniu, że naukowcy spodziewają się poprawy sytuacji w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy leczenia. Obserwację zwierząt planowali kontynuować przez kilka lat.

Wombaty należą do rodziny torbaczy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.