Policzono nietoperze w Suwalskim Parku Krajobrazowym

153 nietoperze rzadkich gatunków hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) w wybranych piwniczkach - wynika z danych parku. W tym roku liczeniu nietoperzy sprzyjały warunki pogodowe.

Nietoperze zimują w większości w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych już piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. W tym roku kontrola objęła 15 takich piwniczek.

Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska powiedziała w czwartek PAP, że w tym roku warunki pogodowe do liczenia nietoperzy były bardzo dobre, łatwo było też dostać się do piwniczek. Jednak - jak zauważyła - dodatnie temperatury sprawiają, że nietoperze nie wpadają w pełną hibernację i są od czasu do czasu aktywne. Dodała, że z zimowego snu wybudzą się całkowicie wiosną - przy dodatniej temperaturze i kiedy pojawią się owady.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w parku hibernuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek oraz nocek Natterera. Najliczniej występował nocek rudy - 58 osobników, najrzadziej nocek Natterera - 11 osobników. Z wyliczeń parku wynika, że średnio na jedną piwniczkę przypadało 10,2 osobników. Świerubska dodała, że co roku nocuje w kontrolowanych piwniczkach ok. 140-150 nietoperzy. Ile nietoperzy zimuje na terenie całego parku, nie wiadomo.

Latem można spotkać w parku aż dziewięć gatunków tych ssaków. To m.in.: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 200 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

Świerubska powiedziała, że gatunki, które przebywają na terenie parku latem, nie zawsze pokrywają się z tymi, które występują zimą. "Nie wiadomo też, czy te, które zimują w parku, zostają też latem" - dodała. Zaznaczyła, że nietoperze są trudną grupą do badania, przede wszystkim dlatego, że są aktywne nocą.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama