153 nietoperze rzadkich gatunków hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) w wybranych piwniczkach - wynika z danych parku. W tym roku liczeniu nietoperzy sprzyjały warunki pogodowe.
Nietoperze zimują w większości w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych już piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. W tym roku kontrola objęła 15 takich piwniczek.
Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska powiedziała w czwartek PAP, że w tym roku warunki pogodowe do liczenia nietoperzy były bardzo dobre, łatwo było też dostać się do piwniczek. Jednak - jak zauważyła - dodatnie temperatury sprawiają, że nietoperze nie wpadają w pełną hibernację i są od czasu do czasu aktywne. Dodała, że z zimowego snu wybudzą się całkowicie wiosną - przy dodatniej temperaturze i kiedy pojawią się owady.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w parku hibernuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek oraz nocek Natterera. Najliczniej występował nocek rudy - 58 osobników, najrzadziej nocek Natterera - 11 osobników. Z wyliczeń parku wynika, że średnio na jedną piwniczkę przypadało 10,2 osobników. Świerubska dodała, że co roku nocuje w kontrolowanych piwniczkach ok. 140-150 nietoperzy. Ile nietoperzy zimuje na terenie całego parku, nie wiadomo.
Latem można spotkać w parku aż dziewięć gatunków tych ssaków. To m.in.: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 200 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.
Świerubska powiedziała, że gatunki, które przebywają na terenie parku latem, nie zawsze pokrywają się z tymi, które występują zimą. "Nie wiadomo też, czy te, które zimują w parku, zostają też latem" - dodała. Zaznaczyła, że nietoperze są trudną grupą do badania, przede wszystkim dlatego, że są aktywne nocą.
W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.