Polska bije niechlubne rekordy w zanieczyszczeniu powietrza. Wiele stacji pomiarowych wskazuje wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń - znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują kolejne ostrzeżenia smogowe. Dzieci, kobiety w ciąży, młodzież, osoby starsze, chorzy na astmę, alergię powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartym powietrzu.
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z kominów należy traktować jako profilaktykę emisji pyłów do atmosfery. Kiedy komin nie jest czyszczony sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach jednorazowo trafia w powietrze.
Prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski szacuje - kominiarz czyszczący kominy w budynku jednorodzinnym (tzw. niska emisja) usuwa podczas każdorazowego czyszczenia objętościowo około 8 kg sadzy innych związków powstałych w procesie spalania paliw stałych. Przyjmując, że każdy kominiarz w Polsce wyczyści tylko trzy kominy dziennie daje to miesięcznie 1.920 ton pyłów (4 tys. kominiarzy x 20 dni x 3 czyszczenia x 8 kg = 1 920 000 kg).
Kominiarze swoją pracą zapobiegają wprowadzeniu takiej ilości zanieczyszczeń lotnych do atmosfery. Podczas rutynowych czynności związanych z czyszczeniem kominiarze informują również użytkowników urządzeń ogrzewczych o ekologicznych metodach palenia oraz wpływie dobrej klasy kotłów i wartościowego paliwa na znaczące obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z ich urządzeń.
Dbanie o środowisko jest ważnym punktem na liście priorytetowych działań Krajowej Izby Kominiarzy.
Pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej prowadzona jest akcja informacyjna "Zaproś kominiarza". Komunikat prezesa Krajowej Izby Kominiarzy w sprawie przygotowania do sezonu zimowego został umieszczony na stronach internetowych wielu gmin i powiatów.
Kominiarze aktywnie uczestniczą w akcji społecznej "Czad i ogień. Obudź czujność" prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną.
Apelujemy do władz wojewódzkich i powiatowych o zintensyfikowanie działań związanych z egzekwowaniem od użytkowników kotłów w budownictwie jednorodzinnym obowiązku okresowych czyszczeń (rozporządzenie o ochronie przeciwpożarowej) oraz kontroli okresowych przewodów kominowych (Prawo budowlane).
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.