Najbardziej lubią ciemne strychy, pełne zakamarków i szczelin. Dlatego nietoperze często na swój dom wybierają kościelne wieże.
– Warto przystąpić do programu ochrony nietoperzy – zachęca ks. W. Majka, rektor w Leluchowie i Dubnem. Szacuje, że na każdego ze 150 zamieszkujących strych kościoła w Leluchowie podkowców małych otrzymał 600 zł. Pieniędzy wystarczyło na pokrycie dachu świątyni miedzianą blachą i wybudowanie platformy, na której gromadzi się guano.
Jedyną niedogodnością jest konieczność przeprowadzenia remontów w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Wtedy nietoperze opuszczają swoje letnie schronienia i robotnicy mogą spokojnie pracować na kościelnym strychu. – Korzyści jest jednak zdecydowanie więcej, m.in. brak komarów (nietoperz potrafi w ciągu nocy zjeść ilość owadów odpowiadającą połowie wagi jego ciała) oraz większa atrakcyjność turystyczna obiektu, mimo zamknięcia strychu dla zwiedzających – wylicza.
Zwierzę z radarem
W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Najmniejszy z nich mieści się w pudełku od zapałek. Niezwykłą cechą tych ssaków jest zdolność do echolokacji. Oznacza to, że w czasie lotu emitują one ultradźwięki, które jako echo wracają do ucha, informując o otoczeniu. Za pomocą swojego radaru nietoperz może ustalić położenie nici o średnicy 0,05 mm. Wzrok u tych zwierząt pełni drugorzędną rolę.
Rok życia nietoperza podzielony jest na kilka okresów. Jesienią ma miejsce kopulacja. Jest to również czas intensywnych polowań i gromadzenia tłuszczu pozwalającego przetrwać okres hibernacji. Zimę najczęściej spędzają w podziemiach.
Podczas hibernacji rytm pracy serca i oddychania jest wolniejszy. Serce nietoperza bije wówczas 10 razy na minutę (zamiast 600 jak w okresie aktywności), a przerwy między oddechami wynoszą do 1,5 godziny. Temperatura ciała jest zaledwie o 1–2 stopnie wyższa od temperatury otoczenia.
Wiosną nietoperze ważą 1/3 mniej niż jesienią i muszą zjeść dużo owadów, żeby odzyskać formę. Jest to ważne zwłaszcza dla samic, ponieważ wiosną następuje zapłodnienie przechowywanymi od jesieni w drogach rodnych plemnikami i rozpoczyna się ciąża. Latem samice gromadzą się w koloniach rozrodczych. – Właśnie takie kolonie spotykamy na strychach. Nietoperze rodzą się duże – waga nowo narodzonego osiąga jedną czwartą wagi jego matki – jednak brak sierści i umiejętności latania sprawia, że są całkiem bezbronne.
W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy podlegają ochronie prawnej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Odkrycie przemawia za większymi szansami na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie.
To pierwsze tak silne dowody na istnienie planety na orbicie biegunowej układzie podwójnym.
Wskazują one na wulkaniczną przeszłość planety, co ma ogromne znaczenie dla poszukiwań śladów życia.
Mogłoby to rozwiązać jedną z głównych kosmologicznych zagadek.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.