Jak rozmawiają pszczoły?

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Czy wiecie, że pszczoły są bardzo rozgadane? I mają kilka sposobów komunikacji. W jaki sposób przekazują sobie informacje?

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przeprowadzili dwa lata temu eksperyment, który polegał na umieszczeniu wewnątrz ula kamer rejestrujących tysiące klatek na sekundę. Po uzyskaniu materiału video poddali analizie... zakres i częstotliwość ruchu skrzydeł tych pożytecznych owadów. Zdaniem krakowskich badaczy ruch skrzydeł jest jednym ze sposobów komunikowania się pszczół między sobą.

Jak to możliwe?  Owady przemieszczając się po plastrach miodu poruszają skrzydłami w określony, sekwencyjny sposób. Naukowcy przypuszczają, że owady nie widzą wzajemnie tych ruchów, bo w ulu jest ciemno, ale trzepotanie skrzydełkami powoduje drgania, które są wychwytywane przez pszczeli aparat słuchu. Te z kolei są umieszczone w odnóżach. Ruchowi skrzydeł towarzyszy dotykanie plastra tułowiem, co sprawia, że wytwarzane przez skrzydła drgania przenoszą się skuteczniej do aparatu słuchu.

Ruch skrzydeł to tylko jeden ze sposobów komunikacji pszczół. Jak dotąd słabo opisany. Dlatego kolejnym etapem badań będzie obserwacja sytuacji, w jakich okolicznościach poruszają skrzydłami, aby ustalić jakiego rodzaju informacje są przekazywane w ten sposób.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama