20 mln zł ma kosztować budowa elektrowni słonecznej, która powstanie na lotnisku w Gryźlinach koło Olsztyna. Według planów elektrownia, która ma mieć moc 1 megawata i powierzchnię 1 ha, ma być największą tego typu w Polsce.
Porozumienie w sprawie wspólnej inwestycji podpisali w piątek przedstawiciele powiatu olsztyńskiego, gminy Stawiguda i Politechniki Warszawskiej.
Proponowana instalacja na lotnisku Gryźliny będzie systemem o mocy 1 MW, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Jak wyjaśnił Maciej Juźwik, pełnomocnik dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych ds. Alternatywnych Źródeł Energii Politechniki Warszawskiej, pozwoli ona na uzyskanie rocznie około 900 MWh czystej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia 450-500 gospodarstw domowych.
System fotowoltaiczny będzie wykonany w najbardziej popularnej technologii ogniw z krzemu krystalicznego, a łączna zajmowana powierzchnia będzie wynosić ok. 10 tys. m kw. Po dołączeniu systemu fotowoltaicznego do sieci elektrycznej i uzyskaniu koncesji na odsprzedaż energii, właściciel będzie mógł otrzymywać zielone certyfikaty za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę (MWh).
System ten będzie pierwszym w Polsce systemem scentralizowanym o tak dużych rozmiarach. Dotychczas największa instalacja to 80 kW w Bydgoszczy.
Starosta olsztyński Mirosław Pampuch ocenił, że dzięki inwestycji możliwa będzie promocja powiatu i całego regionu jako przyjaznego dla środowiska i inwestującego w technologie ekologiczne. Według niego, inwestycja przyciągnie uwagę przedsiębiorców oraz znacznie zwiększy świadomość mieszkańców na temat możliwości oszczędzania i pozyskiwania energii z różnych źródeł.
Powiat Olsztyński, który jest liderem przedsięwzięcia, zajmie się przygotowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie realizacji inwestycji z funduszy europejskich.
Zakładany czas uruchomienia elektrowni słonecznej na lotnisku w Gryźlinach to koniec 2013 roku. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej będą odpowiadali m.in. za: przygotowanie dokumentacji technicznej, niezbędnej do uzyskania dofinansowania, w tym w pierwszej kolejności koncepcji, przygotowanie projektu systemu fotowoltaicznego, przygotowanie projektu instalacji elektrycznej, nadzór nad prawidłową realizacją technologiczną elektrowni i jej eksploatacją oraz monitoring pracy systemu wykonywany w celach badawczych.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.