Robot z Teheranu

Humanoidalny robot o imieniu Surena 2, zdolny do poruszania się, choć w wolniejszym tempie niż człowiek, został zaprezentowany w weekend w Iranie - podała tamtejsza telewizja państwowa.

Nazwany na cześć zwycięskiego wodza starożytnego plemienia Partów robot waży 45 kilogramów i mierzy 1,45 metra wysokości. Jest dziełem ponad dwudziestu inżynierów z uniwersytetu w Teheranie. Pracują oni jeszcze nad możliwościami robota dotyczącymi dźwięku i wizji.

Telewizja nie wyjaśniła, do jakich celów będzie służyć Surena 2 i jakie zadania wykonywać. Pierwszy irański robot, Surena 1, został zbudowany przed dwoma laty... W uroczystości uczestniczył prezydent Mahmud Ahmadineżad. Agencja Associated Press zauważa, że prezentacje technologicznych osiągnięć Iranu mają podkreślić jego regionalne ambicje.

Surena to imię wodza, który w 53 roku przed naszą erą pokonał Rzymian w bitwie pod Karrami (Carrhae, dzisiejszy Harran w Turcji). Była to jedna z największych klęsk Rzymu i początek wojen imperium z królestwem Partów leżącym na terenie dzisiejszego Iranu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama