Jak smakuje... kurczakoszpinak wyhodowany w Centrum Nauki Kopernik?

Do jednego liścia wprowadzono 2 mln komórek mięśniowych kurczaka. W ten sposób wyhodowano mięso kurczaka na liściu szpinaku. Jak to smakuje?

Niezwykły eksperyment został przeprowadzony przez Stanisława Łoboziaka i został zaprezentowany w Centrum Nauki Kopernik z okazji otwarcia festiwalu "Przemiany". Do przygotowania wykorzystano celulozowy szkielet z liścia szpinaku, na którym umieszczono komórki mięśniowe kurczaka. Hodowla drobiowego liścia trwała około trzech tygodni. Aby pobrać zaaplikowane do liścia komórki nie było konieczne zabijanie zwierzęcia. Celem projektu było pokazanie w jaki sposób można w warunkach laboratoryjnych hodować mięso. Kurczakowe liście można było oglądać w Centrum nauki Kopernik, jednak zwiedzający nie mogli ich skosztować, bo w Polsce nie ma jak dotąd przepisów regulujących możliwość podania takiego produktu ludziom. Swojego dzieła skosztował jednak twórca. Jak opisuje smak tego niezwykłego produktu?

- Konsystencją przypomina wodorosty, ma lekko słonawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku, ale też nie smakuje jak kurczak. Jest to więc zupełnie nowy smak - dzieli się swoimi wrażeniami z serwisem naukawpolsce.pap.pl Łoboziak. 

Czy mięso hodowane w laboratoriach ma szanse trafić do masowej produkcji? Zdaniem dyrektora CNK Roberta Firmhofera to nie tylko szansa, ale wręcz konieczność. Jego zdaniem już za mniej więcej 15-20 lat wyżywienie ludzkości żywnością produkowana w tradycyjny sposób może być bardzo trudne. Dlatego rozwój laboratoryjnej produkcji pożywienia to nie tyle naukowa fanaberia, co konieczność.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama