Odkryto nowe grobowce w Sakkarze

Zespół egipskich archeologów odkrył w Sakkarze dwa bogato zdobione grobowce królewskich urzędników sprzed około 4300 lat - podaje internetowy serwis "Adnkronos International".

Odkrycia dwóch wykutych w skale grobowców z czasów panowania VI Dynastii (2374-2191 r. p.n.e.) dokonano na starożytnym cmentarzysku w Sakkarze, około 30 kilometrów na południe od Kairu, na stanowisku położonym na zachód od słynnej Piramidy Schodkowej Dżosera z około 2650 r. p.n.e.

Jak poinformował dr Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkryte grobowce należą do Szendwy, wysokiego dostojnika i zwierzchnika królewskich pisarzy oraz jego syna Honsu, który odziedziczył po ojcu stanowisko i obowiązki. Grobowiec Szendwy zawiera fałszywe drzwi z pięknie wykonaną płaskorzeźbą, przedstawiającą jego postać zasiadającą za stołem ofiarnym, co podkreśla duże znaczenie stanowiska, jakie zajmował na dworze.

Komora grobowa znajdowała się w studni o głębokości 20 metrów bezpośrednio pod fałszywymi drzwiami, dzięki czemu nie została ograbiona przez rabusiów.

Drewniany sarkofag Szendwy uległ całkowitemu rozpadowi, ale naukowcy odnaleźli wiele kamiennych dzbanów, z których pięć - pełniących funkcję naczyń ofiarnych - zostało wykonanych w kształcie kaczki.

Archeolodzy odnaleźli w grobowcu także barwne reliefy oraz obelisk z piaskowca o wysokości 30 centymetrów, symbolizujący kult Re - egipskiego boga Słońca.

Za kolejnymi fałszywymi drzwiami archeolodzy odkryli wejście do grobowca Honsu, syna Szendwy. W grobowcu Honsu znajdował się stół ofiarny oraz kamienne nadproże z wyrzeźbionymi symbolami VI Dynastii.

Nad fałszywymi drzwiami prowadzącymi do grobowca Honsu znajduje się barwna płaskorzeźba z postaciami zmarłego, przedstawionego w różnych pozach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja