Świątynię Ramzesa II odkryto w Górnym Egipcie

Na stanowisku w Górnym Egipcie archeolodzy odkryli pozostałości świątyni Ramzesa II sprzed ponad 3300 lat - informuje serwis internetowy Adnkronos International.

Wewnątrz ruin świątyni odnaleziono 10 kartuszy faraona Ramzesa II, a pod nimi inskrypcję mówiącą o tym, że władca wybudował tę świątynię dla siebie samego - poinformował Sabri Abdel Aziz z Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu.

W pobliżu ruin świątyni naukowcy odkryli też pozostałości budowli z cegieł, pochodzące z V i VI w. n.e.

Odkrycia dokonał zespół pracujący na stanowisku w Beni Suef, stolicy prowincji o tej samej nazwie, położonej około 115 km na południe od Kairu.

Wśród znalezisk na stanowisku znajduje się kolekcja posągów z terakoty przedstawiających Izydę - w mitologii egipskiej władczynię nieba i ziemi, Horusa - egipskiego boga nieba i opiekuna monarchii oraz Afrodyty (w mitologii greckiej bogini miłości), a także liczne naczynia i gliniane lampy.

Zespół egipskich archeologów planuje dalsze badania stanowiska podczas kolejnego sezonu prac wykopaliskowych.

Ramzes II z XIX Dynastii (1292-1186 r. p.n.e.) był jednym z najpotężniejszych faraonów starożytnego Egiptu, a lata jego panowania (1279-1213 r. p.n.e.) były okresem potęgi, dobrobytu i stabilizacji Egiptu.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja