Co było pierwsze, kura czy jajko? Dzisiaj wiadomo, że kura.
Grupa badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu rozwiązała zagadkę, która trapiła filozofów już w starożytności. Co było pierwsze, kura czy jajko? Dzisiaj wiadomo, że kura. Wapienna skorupka jajka może powstać dzięki białku o nazwie ovocledidin-17 (OC-17), a samo białko produkowane jest wyłącznie przez ptasie jajniki.
Uczeni nie mają wątpliwości, jajko o wapiennej skorupce nie może powstać poza kurą. Na czym więc polega działanie białka OC-17?
Przekształca ono w organizmie ptaka węglan wapnia w kryształy kalcytu. W ten sposób rozpoczyna się krystalizacja, która zapoczątkowuje tworzenie skorupki jajka.
***
Kuloodporna ciecz - firma BAE Systems opracowała kamizelkę kuloodporną wypełnioną cieczą. Nie dość, że jest lżejsza i bardziej elastyczna, to na dodatek dużo lepiej pochłania odłamki pocisków niż tradycyjne, wypełnione twardymi płytkami kamizelki.
Wierzchnia część kamizelki jest wykonana z Kevlaru (włókna aramidowego), ale kilka komór wewnętrznych wypełnionych jest cieczą o bardzo ciekawych właściwościach. Pod wpływem nacisku ciecz zwiększa swoją lepkość (shear thickening liquid).
Gdy rozpędzony pocisk styka się z powierzchnią kamizelki, ciecz „utwardza się” i zachowuje jak ciało stałe. Tradycyjne kamizelki kuloodporne są ciężkie i nieelastyczne. Są zbudowane z płytek wykonanych z twardych materiałów i przypominają zbroję rycerską.
Kamizelka za-prezentowana przez BAE Systems jest lżejsza i wygodniejsza. Nie ogranicza też ruchów żołnierza czy policjanta. Można ją poskładać czy zwinąć. Skład chemiczny „kuloodpornej cieczy” nie został ujawniony.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 2 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.