Polska ma swój pierwszy portal społecznościowy poświęcony rakowi piersi. Właśnie ruszyła strona Amazonki.net!
Z badań CBOS opublikowanych w maju br. wynika, że powstawanie wirtualnych społeczności jest jedną z najszybciej rozwijających się form korzystania z internetu. Niemal jedna trzecia ogółu dorosłych Polaków zarejestrowała się w jakimś portalu społecznościowym np. Nasza-Klasa, Facebook, Goldenline.
Z kolei badania przeprowadzone przez firmę badawczą Pew Internet & American Life Project dowodzą, że 61% Amerykanów poszukuje informacji dotyczących zdrowia w internecie (e-pacjenci). 60% z nich korzysta z mediów społecznościowych związanych z tą tematyką.
Amazonki.net powstały zaledwie rok po tym, kiedy to w 2004 roku Mark Zukerberg założył w Stanach Zjednoczonych Facebooka, będącego obecnie najbardziej popularnym serwisem społecznościowym na świecie. Twórcą portalu jest obecnie trzydziestotrzyletni Maciej Szpakowski – syn jednej z Amazonek. Poszukując informacji dotyczących raka piersi znalazł tylko te typowo medyczne. Brakowało mu możliwości rozmowy z kobietami, które przeszły leczenie i mogły mu opowiedzieć o osobistych doświadczeniach związanych z chorobą. Wówczas narodził się pomysł stworzenia Amazonek.net – serwisu służącego wymianie wiadomości na temat raka piersi, będącego wsparciem nie tylko dla chorych kobiet, ale także ich rodzin i bliskich. W tym roku Amazonki.net obchodzą piątą rocznicę istnienia. To właśnie specjalnie z tej okazji od ponad roku prowadzono intensywne prace nad nową, rozbudowaną odsłoną serwisu. Poza administratorem, prowadzeniem serwisu zajmuje się czteroosobowa redakcja, którą tworzą kobiety z różnych stron Polski: Beata Bujak, Magdalena Gawęda, która pochodzi ze Sosnowca, Dorota Kurdusiewicz, Alicja Laube. Każda z nich ma własne doświadczenia z nowotworem piersi.
Amazonki.net są internetowym kompendium na temat raka piersi. W serwisie można znaleźć m.in.: najświeższe aktualności związane z nowotworem piersi, bazę wiedzy, w tym „Onkopedię”, listę szpitali i lekarzy wraz z oceną użytkowników, listę klubów Amazonek, liczne artykuły tematyczne. Portal wyposażony jest także w chat, wyszukiwarkę, newsletter oraz forum, które nie pochodzi ze źródeł open source, tylko zostało zbudowane indywidualnie z myślą o serwisie Amazonki.net. W najbliższym czasie zostaną także uruchomione tzw. porady eksperta umożliwiające zadawanie indywidualnych pytań zarówno lekarzom, jak również gościnnie zapraszanym ekspertom innych dziedzin np. mody, kosmetyki, fryzjerstwa etc. Centralnym miejscem portalu dla każdego użytkownika jest jednak jego profil. To właśnie tutaj użytkownik może się przedstawić, zawierać znajomości, obsługiwać swoją skrzynkę pocztową, czy dodawać zdjęcia do galerii. Każdy profil może być komentowany przez innych użytkowników. Kluczowe funkcje profilu to m.in.: moja przystań, moje dane kontaktowe, moi znajomi, wydarzenia, moja galeria, poczta.
„To naprawdę fantastyczne, że rewolucja, którą w ostatnich latach obserwujemy w komunikacji, ma także swoje implikacje dla pacjentów. Serwisy społecznościowe pełnią wiele ról, jednak wydaje się, że właśnie w kontekście osób chorych mają one zasadnicze znaczenie. Oferują wsparcie psychiczne i zrozumienie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Amazonki.net mają jeszcze tę dodatkową przewagę, iż są pewnego rodzaju internetowym kompendium wiedzy. W serwisie można znaleźć wiele użytecznych informacji m.in.: na temat nowoczesnych metod leczenia. Dzięki temu pacjent staje się bardziej świadomy i wyedukowany. W konsekwencji podczas wizyty u lekarza nie boi się rozmawiać na temat swojego problemu zdrowotnego” – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło – Gruszfeld, specjalista onkologii klinicznej, Klinika Nowotworów Piersi, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.
Więcej informacji na www.amazonki.net
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.