Grobowiec cesarzowej Japonii z VII w.

Japońscy naukowcy odkryli na wyspie Honsiu kamienny grobowiec z VII wieku, który został zidentyfikowany jako miejsce pochówku cesarzowej Saimei - informuje serwis internetowy Japan Times.

Odkrycia dokonano na stanowisku w miejscowości Asuka w prefekturze Nara w południowej części wyspy, gdzie w historycznej prowincji Yamato znajdowała się Asuka-kyo - stolica Japonii i siedziba dworu cesarskiego w okresie Asuka (538-710 r.).

Naukowcy odsłonili na stanowisku wyłożoną kamieniami płaską strukturę o kształcie regularnego ośmiokąta, którego długość boku wynosi 9 metrów.

Zdaniem ekspertów, do budowy grobowca - w centrum którego znajduje się komora grobowa z miejscem na dwa ciała - wykorzystano kamienie o łącznej wadze około 550 ton, a do jego obłożenia na zewnątrz użyto około 7200 białych kamieni, ułożonych w trzech warstwach, tworzących kształt ośmiokąta.

Odkryty grobowiec został zidentyfikowany jako miejsce pochówku cesarzowej Saimei (594-661 r.), która jako cesarzowa-władczyni panowała w Japonii dwukrotnie - w latach 642-645 oraz 655-661, oraz jej córki księżniczki Hashihito.

Odkrycie grobowca cesarzowej Saimei może spowodować naukową weryfikację innych miejsc pochówku członków japońskiej rodziny cesarskiej, gdyż według informacji (jak się okazuje nieprawdziwych) będących w posiadaniu Agencji Dworu Cesarskiego, grobowiec cesarzowej miał się znajdować w mieście Takatori.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama