Substancja pochodzenia roślinnego o nazwie tapsigargin silnie hamuje namnażanie w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa. Według naukowców związek może znaleźć zastosowanie w ochronie przed infekcją i w jej zwalczaniu.
Badacze z University of Nottingham na łamach pisma "Virulence" donoszą, że otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) związek o nazwie tapsigargin silnie blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV2.
Już we wcześniejszych doświadczeniach zauważyli, że substancja ta już w małych dawkach uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV2.
Tymczasem w nowych eksperymentach porównali najpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa - alfa, beta i gamma. Wariant delta mnożył się 4 razy szybciej niż wariant alfa - i 9 razy szybciej, niż beta. Jednocześnie najsprawniej przenosił się do kolejnych komórek. Jak się też okazało, infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny, tzn. wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.
Jednak badacze mają też dobrą wiadomość. W badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.
"Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom" - mówi kierujący pracami prof. Kin Chow Chang.
"Wyniki te wspólnie wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancja terapeutyczna" - dodaje.
Więcej informacji na stronie https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/21505594.2021.2006960
Marek Matacz
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.