Jakie wspomnienia utrwala sen?

Gdy śpimy nasz mózg pracowicie upycha "po kątach" wspomnienia. Ale nie wszystkie. Najnowsze niemieckie badania wskazują, że przechowuje on tylko te informacje, które wcześniej oznaczył, jako istotne - informuje serwis "New Scientist".

Mózg koduje ogromne ilości informacji, ale tylko ułamek z nich jest przechowywany przez dłuższy czas. Z badań jasno wynika, że proces utrwalania wspomnień zachodzi przede wszystkim podczas snu. Nie wiadomo jednak, jak zachodzi selekcja informacji, które mają zostać przechowane.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech pod kierunkiem Jana Borna przeprowadzili badania w grupie 191 dorosłych osób, które miały wykonywać różne zadania pamięciowe, np. nauczyć się par słów. Połowie z nich powiedziano, że po 9 godzinach będą zdawać test z tego, co zapamiętali, a reszcie, że będzie miała do wykonania inne zadanie.

W czasie przerwy część osób z każdej grupy mogła się zdrzemnąć.

Okazało się, że sen pomógł utrwalić informacje tylko u osób, które przewidywały, że przydadzą im się one w teście. Uczestnicy przekonani o późniejszym teście przypomnieli sobie po przebudzeniu średnio o 12 proc. więcej par słów niż pozostali.

Z kolei ci, którzy poszli spać nie oczekując żadnego sprawdzianu zapamiętali mniej więcej tyle samo, co osoby, które nie zrobiły sobie drzemki.

Ponadto, u osób uprzedzonych o sprawdzianie na elektro-encefalogramie stwierdzono silny wzrost tzw. wolnych oscylacji oraz wrzecion podczas snu wolnofalowego. Z badań wynika, że mają one związek z utrwalaniem wspomnień.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te oznaczają, że podczas snu utrwalane są informacje istotne dla naszych przyszłych zachowań.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w specjalistycznym piśmie "Journal of Neuroscience".

«« | « | 1 | » | »»
  • dorotawronek
    22.05.2018 08:53
    Ja nie do końca wierze w te interpretacje snów powiem szczerze , czytam ale z przymrużeniem oka, tak lepiej nie ma co brać wszystkiego na serio jednak istnieja miejsca https://sennik.club/ gdzie o takim snie mozna poczytac, tylko prosze nie brac wszystkiego do serca i na serio...

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.