Homeopaci walczą o swoje

Producenci leków homeopatycznych wypowiedzieli wojnę Naczelnej Izbie Lekarskiej. Oskarżają ją o naruszenie zasad wolnej konkurencji na rynku leków, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek homeopatów wszczął właśnie postępowanie przeciwko Izbie.

Konflikt pojawił się, gdy Naczelna Izba Lekarska zobowiązała lekarzy do zaprzestania stosowania i propagowania nienaukowych środków farmaceutycznych o niepotwierdzonej skuteczności, jakimi - według Izby - są produkty homeopatyczne.

W ramach akcji lekarze zorganizowali nawet happeningi, podczas których publicznie łykali duże ilości środków homeopatycznych. W ten sposób chcieli udowodnić, że te leki nie działają.

Stanowisko Izby nie ma mocy prawnej, twierdzą lekarze stosujący homeopatię, których w Polsce jest ok. 6 tys. Dlatego w 80-stronicowym wniosku zwrócili się o obronę do UOKiK.

Jak pisze "DGP" Urząd wyda decyzję za pięć miesięcy. A tymczasem przeciwnicy homeopatii zacierają ręce. Sprzedaż leków homeopatycznych w 2009 r. miała wartość 146 mln zł; w 2010 r. spadła do 121 mln zł. W tym samym okresie wartość sprzedaży pozostałych leków w aptekach znacząco wzrosła.

«« | « | 1 | » | »»
 • MAriusz
  25.02.2011 13:14
  Komentarz o tym ,że przeciwnicy homeopatii zacierają ręce, jest po prostu głupi. Dlaczego? Ponieważ sugeruje, że przeciwnik homeopatii to producent leków. Po drugie, można się zastanowić, gdzie w tym artykule dobro pacjenta? Jeśli Naczelna Izba Lekarska wyraźnie mówi, że homeopatia to przekręt finansowy, że ludzie kupują i wydają pieniądze za coś co nie działa, to jakim prawem UOK ma tutaj być arbitrażem:) to jakaś paranoja i brak zdrowego rozsądku. Dalej, jeśli producent załóżmy leku, musi dołożyć wiele starań, aby wypuścić lek, który jest poddany wielkrotnemu sprawdzeniu skuteczności oraz bezpieczeństwa, ponosi olbrzymie koszty z tym związane, a producent homeopatii wystarczy, że pokaże, że nie szkodzi, to kto ponosi większe koszty? Więc producent przy mniejszych kosztach oferuje wysoką cenę, ponieważ homeopatyki są bardzo drogie a jak wiadomo, nie ma tam co działać, liczy ogromne miliardowe zyski :)gdzie tu uczciwa konkurencja? Oj bieda ze zdrowym rozsądkiem, bieda. Brawo dla NIL za odwagę i rzetelną ocenę homeopatii, dla zainteresowanych polecam tzw. raport o homeopatii NIL.
 • I-NKA
  26.02.2011 11:45
  MAriusz, a może pozwolić ludziom decydować, czy chcą być "oszukiwani"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.