Słonie potrafią skutecznie współpracować. Zdolność tę wykorzystują w trakcie wykonywania zadań, które wymagają skoordynowanej akcji - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy od Sciences".
Krzysztof Błażyca/Foto Gość
W jakim stopniu słonie są zdolne do świadomej, przemyślanej współpracy? Aby to stwierdzić, Joshua M. Plotnik z Yerkes National Primate Research Center oraz Emory University w Atlancie i jego współpracownicy przeprowadzili eksperyment.
Badali zwierzęta z centrum ochrony słoni w Lampang w Tajlandii. Żeby zapracować na nagrodę, dwa słonie musiały jednocześnie ciągnąć trąbami dwa końce liny. Każde ze zwierząt stało w czasie badania w oddzielnej zagrodzie. Taca ze smakołykami pojawiała się w ich zasięgu tylko wtedy, kiedy swoje końce ciągnęły równocześnie.
W trakcie eksperymentu naukowcy zauważyli, że słonie nie tylko potrafiły współpracować, ale również, że szykując się do przeciągania swojego końca liny czekały na opieszałego kolegę. Zdaniem badaczy, słonie umieją też ocenić, czy ich partner ma dostęp do liny, czy też nie.
Wyniki te pozwalają sądzić, że - podczas działań wymagających współpracy - słonie zwracają uwagę na obecność i są świadome działań partnera. Świadczy to o ich skłonności do świadomej współpracy.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.