Kasprowy limitowany

Od czwartku do 15 grudnia kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie wywoziła o połowę mniej turystów niż w sezonie zimowym. Regulacja jest związana z ochroną przyrody - powiedział PAP dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Paweł Skawiński.

Zgodnie z decyzjami administracyjnymi od 16 grudnia do 27 kwietnia kolej linowa na Kasprowy Wierch przewoziła na godzinę 360 osób. Od 28 kwietnia liczba osób wywożona na górę będzie wynosiła 180 na godzinę.

"Związane jest to z tym, że na Kasprowym Wierchu topnieje pokrywa śnieżna odsłaniając budzącą się do życia roślinność. Aby chronić kopułę Kasprowego musimy ograniczyć liczbę wywożonych osób" - wytłumaczył Skawiński.

W związku z tym ograniczeniem w długi, majowy weekend należy spodziewać się kolejek w oczekiwaniu na wyjazd wagonikiem. Dyrektor TPN apeluje do turystów planujących spędzić majówkę w Tatrach, aby na szlaki wybrać się pieszo, a nie zwiedzać góry z okna wagonika kolejki.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach ma 75 lat. Pierwszy wagonik z pasażerami wjechał na szczyt 15 marca 1936 roku. Kolejka ta była pierwszym takim urządzeniem w Polsce i w całych Tatrach.

Modernizacja kolejki na "świętą górę narciarzy" rozpoczęła się w maju 2007 roku i trwała siedem miesięcy. Kosztowała około 70 milionów złotych. Zdolność przewozowa w sezonie zimowym wzrosła wówczas ze 180 do 360 osób na godzinę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Aaron
  28.04.2011 08:09
  Tak bo turyści zużyliby za dużo tlenu.
  Co poza śmieciem moga tam zostawić co niszczy przyrodę?
  Nie lepiej zmienić mentalność turysty, a nie zabierać człowiekowi możliwośc wypoczynku na łonie natury!
  Widzę że dziś pod hasłem ochrona przyrody walczy się też z człowiekiem.
  A to rozpuda a to jakieś srajki muszki pod ochroną-ludzie opamiętajcie się.
  Chyba jedynie Stwórcę możecie obarczyć że wyginęły dinozaury i fauna na ziemi zmieniła się- bo coś tak człowiek wtedy nie miał za dużego wpływu -myślę że to pokazuje nasz dzisiejszy ekologiczny absurd w wielu kwestiach. I myślę, że i samoloty z niby smugami kondensacyjnymi to prawda że nas opryskują.
  Ale za wytępienie człowieka będzie sąd-
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.