Chcą wyłowić tonę odpadów w ciągu trzech miesięcy z mórz u wybrzeży Włoch i Brazylii. Współpracę nawiązały firma technologiczna Almaviva i Ogyre – pierwsza platforma powołana do... połowu śmieci.
Będą się cieszyć z każdej wyciągniętej z wody butelki, wiaderka czy skrzynki po owocach. „Od dziesiątków lat śmieci w morzach utworzyły ogromne pływające wyspy, unoszone prądami wszystkich oceanów. Najbardziej znana, na Pacyfiku, jest co najmniej tak duża, jak Półwysep Iberyjski” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.
1 grudnia we Włoszech i Brazylii ruszyła kampania zbiórki odpadów morskich przy wsparciu Almavivy – włoskiej firmy, działającej w dziedzinie technologii informatycznych i usług outsorcingowych na poziomie globalnym, oraz Ogyre – pierwszej światowej firmy, która za cel stawia sobie oczyszczenie mórz. „Fishing for litter”, czyli „połów odpadów”, to metoda odzyskiwania plastiku z morza, w której główną rolę odegrają rybacy z poszczególnych krajów. Zebrane odpady będą przewożone na ląd, katalogowane, prawidłowo utylizowane lub przekazywane do przeróbki, zgodnie z logiką gospodarki w obiegu zamkniętym.
„Wyzwanie, z którym mierzymy się dzisiaj jako przedsiębiorstwo, to pogodzenie innowacji technologicznych z ochroną środowiska, jakością życia ludzi i ochroną stabilności gospodarczej” – skomentował Marco Tripi, dyrektor generalny grupy Almaviva i Ogyre. Zapowiedział, że kampania będzie prowadzona zgodnie z celami wyznaczonymi przez Agendę ONZ 2030.
Antonio Augeri, współzałożyciel Ogyre, cieszy się na współpracę z Almavivą. Podkreśla, że w regionach takich, jak Brazylia, „każda operacja odzyskiwania surowców nie tylko chroni ekosystemy morskie, ale także przyczynia się do dobrobytu zaangażowanych społeczności lokalnych”.
Pierwszy wspólny projekt Almavivy i Ogyre zakłada zbiórkę tony odpadów morskich w ciągu trzech miesięcy. Chcą wypełnić w ten sposób kilka celów agendy – m.in.: wzrost gospodarczy, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, walka ze zmianami klimatycznymi – na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.