Wraki statków ostoją życia morskiego

Dziesiątki tysięcy wraków wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się ostoją życia morskiego - informują najnowsze badania ogłoszone na łamach pisma "Marine Ecology".

Około 50 tys. wraków rozsianych wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się domem flory i fauny morskiej. Ponadto wraki stanowią znaczącą ochronę dna morskiego w rejonach, w których ciągle dokonuje się połowów metodą trałowania.

W rezultacie, chociaż wiele obszarów dna morskiego zostało znacząco uszkodzonych przez połowy, to dno morskie w otoczeniu wraków pozostaje w dużej mierze nienaruszone. Wiele z tych wraków spoczywa na dnie od grubo ponad stulecia.

W porównaniu z sąsiadującymi obszarami, gdzie przeprowadza się połowy metodą trałowania, w okolicy wraków życie morskie jest bogatsze o ok. 240 proc., a niekiedy dużo więcej.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth i Fundację Blue Marine, po raz pierwszy dowodzi istotnego znaczenia ekologicznego wraków i otaczających je obszarów w rejonach narażonych na połowy o dużym natężeniu.

Więcej: https://www.plymouth.ac.uk/news/study-reveals-how-uk-s-shipwrecks-are-providing-a-refuge-for-marine-life

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIOLOGIA, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg