Co najmniej 100 słoni znaleziono martwych w Parku Narodowym Hwange, największym parku narodowym Zimbabwe.
Zwierzęta padły w wyniku wyschnięcia zbiorników wodnych – podała w oświadczeniu na początku tygodnia organizacja Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt (IFAW).
Park Hwange rozciąga się na powierzchni ponad
Na terenie parku znajduje się co prawda ponad sto odwiertów zasilanych energią słoneczną, ale jak zauważają władze parku, nie wystarczą one wobec ekstremalnych temperatur powodujących wysuszanie istniejących wodopojów, co z kolei zmusza zwierzęta do pokonywania dużych odległości w poszukiwaniu pożywienia i wody.
We wrześniu Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority zgłosiło, że wiele zwierząt przemieszcza się w poszukiwaniu wody i pożywienia na tereny sąsiedniej Botswany
Do podobnej sytuacji doszło w roku 2019 r. , kiedy w Zimbabawe w wyniku suszy zginęło ponad 200 słoni. Obecnie, jak zauważa IFAW „zjawisko to się powtarza”.
Parki narodowe Zimbabwe zamieszkuje około 100 tys. słoni. Stanowi to drugą co do wielkości populację tych zwierząt w skali globalnej.
ifawZarazem Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu zaklasyfikował południowe tereny Afryki, jako region zagrożony, w którym występuje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych upałów i zmniejszonych opadów w wyniku globalnego ocieplenia
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.