WHO: jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. "Według WHO około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu" - poinformował we wtorek resort zdrowia. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 r.

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jego przyczyny nie są w pełni znane, wiadomo jednak, że już od wczesnego dzieciństwa wpływa całościowo na rozwój i życie danej osoby. Dotyczy szczególnie obszarów porozumiewania się z innymi osobami, relacji społecznych i wyobraźni.

"Jest diagnozowany na podstawie zachowań i cech występujących w trzech obszarach: interakcje społeczne (trudności z rozumieniem innych, z empatią, odczytywaniem uczuć); komunikacja (trudności z odczytywaniem mimiki, gestów, humoru, ironii); powtarzalne, stereotypowe zachowania oraz nadwrażliwość zmysłów" - wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia dodając, że diagnozy ze spektrum autyzmu, które stawiane są najczęściej, to autyzm dziecięcy, autyzm atypowy oraz zespół Aspergera.

Jak wskazuje NFZ, ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń autystycznych w rozwoju małego dziecka. Wszelkie wątpliwości w rozwoju dzieci powyżej pierwszego roku życia warto konsultować z psychologiem lub pedagogiem specjalizującym się w diagnostyce autyzmu. Wśród nich można wymienić nietypowy rozwój mowy u dziecka, brak reakcji lub nieadekwatne reagowanie na kontakt ze strony innych dzieci lub osób dorosłych, brak reakcji na dźwięki czy powtarzalne zabawy.

Osoby w spektrum autyzmu mogą być wrażliwe lub zbyt mało wrażliwe na wszystkie bodźce odbierane przez zmysły. Dotyczy to wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu oraz równowagi. Najczęściej osoby te skarżą się na zbyt duży hałas, ostre, agresywne oświetlenie, zbyt dużą liczbę bodźców, osób i nieprzewidzianych sytuacji w miejscach publicznych.

Samo określenie "spektrum autyzmu" ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób autyzm może wpływać na ich życie. Spektrum autyzmu obejmuje osoby, które mają pewne cechy wspólne, ale jeszcze więcej odmiennych.

"Wychodząc naprzeciw potrzebom osób w spektrum autyzmu i ich bliskim, Minister Zdrowia zdecydowała na początku br., że dostępność do terapii będzie utrzymana na poziomie z 2023 roku. NFZ poinformował placówki medyczne, że nie wejdzie w życie zarządzenie, które mogło ograniczyć dostępność w terapii. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ponownie ustali wycenę terapii" - poinformował resort zdrowia.

Więcej informacji, w tym pakiety informacyjne dla pracowników różnych instytucji - służby zdrowia, służb ratowniczych i interwencyjnych, mediów, administracji publicznej, prawników i rodziców, można znaleźć na stronie Fundacji Synapsis: https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania/.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg