W czwartek przypadał Światowy Dzień Przeciwdziałania Malarii.
Naukowcy zwracają uwagę, że obecne zmiany klimatyczne, są przyczyną rozprzestrzeniania się malarii na nowe obszary, jak np. „niegościnne” niegdyś dla komarów zbocza Kilimandżaro i gór wschodniej Etiopii. Również wydłużające się okresy przenoszenia malarii w Zimbabwe, przypisuje się zmianom klimatycznym.
Malaria przenoszona jest na ludzi głównie poprzez zakażone komary. Jej objawami są m.in. gorączka, bóle głowy i dreszcze.
W skali globalnej liczba przypadków malarii wzrasta. W 2019 r. odnotowano 233 mln zakażeń w 85 krajach, podczas gdy w 2022 r. było to już 249 mln. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zgonów z powodu malarii wzrosła z 576 tys. w 2019 r. do 608 tys. w 2022 r.
Spośród 12 krajów, na które przypada około 70 proc. światowego obciążenia malarią, 11 to kraje Afryki, a następnie Indie.
80 proc. z 580 tys. zgonów z powodu malarii zarejestrowanych w krajach Afryki w 2022 r., stanowią dzieci poniżej 5 roku życia.
Przenoszeniu choroby sprzyjają złe warunki sanitarne, obszary stałej wody, brak dostępu do materiałów leczniczych i profilaktycznych. Nowym problemem jest również inwazyjny gatunek komara, który wcześniej obserwowano głównie w Indiach i Zatoce Perskiej.
Prace nad szczepionkami wciąż pozostają na wczesnym etapie, chociaż w tym roku Kamerun jako pierwszy kraj, podjął się podawania dzieciom nowej szczepionki przeciw malarii. Jest jednak ona skuteczna tylko w około 30 proc. i nie powstrzymuje przenoszenia choroby.
Odnotowano również wzrost liczby przypadków odporności na leki przeciwmalaryczne i środki ochrony profilaktycznej, jak preparaty owadobójcze.
Postęp w walce z malarią w takich obszarach, jak szybkie testy diagnostyczne, szczepionki i nowe moskitiery, został spowolniony w okresie Covidu-19. Jak wykazały badanie opublikowane w Tropical Medicine and Infectious Disease, dotknęło to aż 30 proc. lokalnych punktów usług zdrowotnych w całej Afryce, gdzie liczba przypadków malarii ponownie zaczęła gwałtownie rosnąć, przełamując tendencję spadkową z lat 2000–2019.
Obecnie, wg WHO, Afryka znajduje się „w obliczu ostrego końca zmian klimatycznych”, a rosnąca częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych powoduje spustoszenie w wysiłkach na rzecz zwalczania malarii w regionach o niskich i średnich dochodach.
W 2023 r. raport WHO na temat malarii po raz pierwszy zawierał rozdział poświęcony powiązaniu malarii ze zmianami klimatu, na które wskazano jako potencjalny czynnik zwiększonego ryzyka.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.