Astronomia w czołówce polskiej nauki

Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. Edwin Wnuk uważa, że astronomia plasuje się w pierwszej trójce dyscyplin naukowych w naszym kraju.

W Gdańsku trwa XXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). Bierze w nim udział 140 astronomów z całej Polski. Obrady potrwają do 15 września.

Pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej przed rozpoczęciem zjazdu prezes PTA podkreślił, że polska astronomia ma też silną pozycję na świecie.

"Uczestniczymy w wielu badaniach podczas misji kosmicznych, oczywiście w miarę naszych możliwości finansowych. Wiadomo bowiem, że ta dziedzina nauki łączy się z dużymi kosztami" - wyjaśnił prof. Wnuk.

Szef PTA dodał, że Polska ma np. ok. 10 proc. udziałów w międzynarodowym konsorcjum, które uruchomiło w RPA teleskop optyczny SALT o średnicy 11 metrów.

"Stać nas np. żeby zbudować małe teleskopy, ale w pełni automatyczne. Jest taki drugi popularny trend w badaniach, aby oprócz budowy wielkich teleskopów, używać niewielkich urządzeń tego typu o średnicy rzędu 60-70 centymetrów lustra, ale pracujących jak automaty. W ten sposób odkrywa się masowo planetoidy i komety" - dodał prof. Wnuk.

Hasłem przewodnim spotkania astronomów w Gdańsku jest "Polska astronomia 400 lat po Heweliuszu".

Podczas uroczystego otwarcia zjazdu w Dworze Artusa wręczone zostały wyróżnienia: Medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację astronomii oraz Nagroda Młodych PTA za osiągnięcia naukowe.

W kolejnych dniach konferencji przedstawione zostaną polskie i międzynarodowe projekty badawcze, w których udział biorą polscy astronomowie.

Mowa będzie m.in. o pierwszych polskich satelitach naukowych z serii Brite (nazwanych Lem i Heweliusz) oraz przyrządach na pokładach sond kosmicznych. Nie zabraknie prezentacji naziemnych projektów obserwacyjnych, takich jak polski OGLE. Przedstawiony zostanie także projekt budowy na terenie naszego kraju olbrzymiego, 90-metrowego radioteleskopu.

Podczas zjazdu przedstawiciel Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) z siedzibą w Niemczech zaprezentuje możliwości współpracy z tą organizacją.

Obradom astronomów będą towarzyszyć imprezy dla mieszkańców miasta.

Wybór Gdańska jako miejsca kongresu nie jest przypadkowy - mija bowiem 400. rocznica urodzin słynnego polskiego astronoma, gdańszczanina Jana Heweliusza. Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Jana Heweliusza.

Ostatni zjazd polskich astronomów odbył się dwa lata temu w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama