Największy teleskop świata

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zawarło z rządem Chile umowę, dzięki której uzyskało nieodpłatnie do swej dyspozycji 189 kilometrów kw. terenu na pustyni Atakama, gdzie zbuduje największy teleskop astronomiczny świata.

Umowę podpisali w Santiago chilijski minister spraw zagranicznych Alfredo Moreno i dyrektor generalny ESO, Tim de Zeeuw. Pozwoli ona na zrealizowanie projektu budowy Europejskiego Ekstremalnie Dużego Teleskopu (E-ELT) o średnicy zwierciadła głównego 42 m.

W umowie tej Chile przekazuje Europejskiemu Obserwatorium Południowemu 189 kilometrów kwadratowych terenu w rejonie Cerro Amazones, na którym stanie teleskop, oraz - na 50 lat - 362 kilometry kwadratowe sąsiednich terenów w celu stworzenia dla E-ELT ochrony przed wpływami zakłóceń świetlnych.

Główna siedziba ESO mieści się w niemieckiej miejscowości Garching niedaleko Monachium, a większość jego urządzeń obserwacyjnych została umiejscowiona na pustyni Atakama.

Chile, jak podkreślił na uroczystości podpisania umowy szef dyplomacji chilijskiej, "ma najczystsze niebo na naszej planecie i dlatego tu właśnie są usytuowane najważniejsze obserwatoria astronomiczne świata. To jest część naszego bogactwa i zarazem naszego wkładu w rozwój ludzkości".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.