Polaków problemy z nadwagą

47 proc. Polaków ma problemy z nadwagą, jednak większość - 82 proc. - jest zadowolona ze swojego wyglądu; wśród osób z nadwagą odsetek ten wynosi 73 proc - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

Badania pokazały też, że 71 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że ich waga jest zadowalająca. Wśród osób z nadwagą twierdzi tak ponad połowa (55 proc.) badanych, zaś wśród osób o szczupłej sylwetce - 86 proc. ankietowanych.

Dla osób z nadwagą szczupła figura ma mniejsze znaczenie niż dla osób o zgrabnej sylwetce. Tylko 36 proc. osób z nadwagą deklaruje, że szczupła sylwetka jest dla nich atrybutem ładnego wyglądu, podczas gdy w grupie osób z prawidłową wagą wskaźnik ten wynosi 45 proc.

Jeżeli chodzi o odchudzanie, najpopularniejszą wśród Polaków metodą jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia - stosuje ją 73 proc. społeczeństwa. Ponad połowa Polaków (53 proc.) korzysta też z ćwiczeń fizycznych; po specjalistyczne środki wspomagające odchudzanie sięga co piąty badany (20 proc.), a po specjalistyczne diety - zaledwie 16 proc.

Wśród Polaków z nadwagą najczęstszą przyczyną odchudzania są problemy zdrowotne (35 proc.). Próbę zrzucenia zbędnych kilogramów ze względu na niską samoocenę podejmuje zaledwie 19 proc. otyłych. Wśród osób o szczupłej sylwetce wskaźnik ten wynosi natomiast aż 36 proc.

Blisko dwie trzecie Polaków (64 proc.) twierdzi, że osoby otyłe spotykają liczne słowne przykrości związane z ich wyglądem. Tymczasem tylko 8 proc. osób puszystych przyznaje, że byli ofiarami obraźliwych komentarzy nawiązujących do ich wagi.

54 proc. osób z nadwagą uważa, że osobom otyłym trudniej znaleźć pracę niż zgrabniejszym kolegom i koleżankom. Jednocześnie, zaledwie 2 proc. ludzi z nadwagą przyznaje, że to właśnie w ich przypadku zbyt duża waga była powodem dyskryminacji, np. w procesie rekrutacyjnym do pracy.

55 proc. osób z nadwagą uważa, że ludzie otyli mają więcej problemów ze znalezieniem partnera, natomiast zaledwie 2 proc. puszystych twierdzi, że nadwaga miała negatywny wpływ na ich własne związki.

Badanie telefoniczne (CATI) przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat. Sondaż przeprowadzono na zlecenie Herbalife.

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

«« | « | 1 | » | »»
 • Alicja ROVIN, Gdańsk
  11.07.2012 21:35
  NADWAGA / OTYŁOŚĆ, A REALNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU: INFO (BIOLOGICZNA POMOC) *****

  PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
  Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

  WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
  Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

  A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU CHORÓB / OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
  Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość wszelkich tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania wszelkich chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.