Trzy młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach. Śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę były przyczyną słabych lęgów - powiedział we wtorek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.
"Dwa młode orły pojawiły się w Beskidzie Niskim, a jeden w Bieszczadach. Do zimy będą jeszcze przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata" - powiedział Stój.
Ornitolog podkreślił, że w tym roku lęgi były kilkakrotnie mniejsze niż w innych latach. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 6 młodych orłów, rok wcześniej 12. "Pod koniec lat 90. był rok, w którym gniazda w Karpatach opuścił tylko jeden orzeł. O tym też należy pamiętać" - dodał Stój.
W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach. (PAP)
kyc/ hes/ gma/
Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.