Nowe odkrycie archeologiczne w Kach Kouch w Maroku podważa długo utrzymywaną tezę, iż północno-zachodnia Afryka był pustym krajem aż do przybycia Fenicjan ok. 800 r. p.n.e.
Archeolodzy odkryli grobowiec nieznanego egipskiego faraona. Naukowcy sądzą, że powstał około 3,6 tys. lat temu, w burzliwym czasie, znanym jako Drugi Okres Przejściowy - podała agencja Reutera.
To historia zachodnioafrykańskiego Kaabu, która przez wieki była przekazywania jedynie przez pieśni griotów, tradycyjnych pieśniarzy, śpiewających o złotych latach dawnego królestwa.
Nie pochodziła ona "z importu".
Nie mieli, jak przypuszczano, korzeni skandynawskich.
Rolnik z okolic mazurskiej wsi Bartosze podczas prac na pastwisku znalazł i przekazał do urzędu ochrony zabytków naszyjnik z brązu wykonany 2,5 tys. lat temu. Artefakt - po przeprowadzeniu specjalistycznych badań - trafi do któregoś z muzeów w regionie.
Miłośnicy lokalnej historii z Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf" odkryli dwuręczny miecz i dwa topory z okresu późnego średniowiecza. Zabytki będą prezentowane w Muzeum w Ostródzie.
Egipscy archeolodzy poinformowali, że odkryli grobowiec faraona Totmesa II. Jest to pierwsze od ponad stu lat odkrycie grobowca członka rodziny królewskiej, od czasu odkrycia grobowca Tutanchamona.
Został złamany podczas ceremonii pogrzebowej.
Ołowiane ozdoby z wczesnej epoki żelaza pochodzące z Wyżyny Śląsko-Krakowskiej wykonano z olkuskich złóż ołowiu - wynika z badań. To najstarsze potwierdzone świadectwa wydobycia i wytopu jakiegokolwiek metalu z rud na ziemiach polskich.