Poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, tradycyjnie chcielibyśmy spotkać się z bliskimi. Biorąc jednak pod uwagę sytuację epidemiczną, powinniśmy zachowywać się szczególnie ostrożnie i z rozwagą. W tym roku z rodziną spotkam się poprzez komunikator - powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Już w połowie grudnia niektórzy Amerykanie zakażeni byli koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z najnowszych badań Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). To o miesiąc wcześniej niż pierwszy potwierdzony dotychczas przypadek zakażenia koronawirusem w USA.
Koronawirusa nie można lekceważyć lub traktować go jako grypę, bo konsekwencje zachorowania ma COVID-19 mogą być bardzo poważne nawet u osób, które łagodnie go przeszły - przestrzegł wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Notujemy w Polsce szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów na COVID-19 - powiedział w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przyznał, że w jego ocenie wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 105 osób; zmarło 449 chorych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 999 924 przypadków COVID-19. Zmarło 17 599 chorych.
Postawę ks. Don Giorgio Pisano z włoskiego miasteczka Portici koło Neapolu, który codziennie odwiedza swoich parafian unieruchomionych z powodu lockodownu w domach i rozmawia z nimi przez domofon, przedstawia portal Euronews.com. Kapłan każdego ze swych wiernych zna osobiście. Podczas rozmów pyta o ich zdrowie i tych, którzy z nimi mieszkają.
W każdym z województw wolnych pozostaje przynajmniej kilkaset łóżek dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce zachowany pozostaje też bufor wolnych respiratorów - wynika z danych zebranych przez PAP.
W Lombardii w drugiej fali pandemii do prawie 93 procent zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych - to ustalenia naukowców z Mediolanu, Pawii i włoskiego ministerstwa zdrowia. Restrykcje okazują się skuteczne w przestrzeni publicznej.
Potraktowaliśmy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poważniej i wprowadzono dużo obostrzeń, więc mamy spadki zakażeń - powiedział w rozmowie z PAP prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że teraz obawia się masowego rozluźnienia wszystkich rygorów, co w jego ocenie znów doprowadziłoby do wzrostów.