Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował we wtorek, że wstrzymał testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa po tym, jak wykryto groźne skutki uboczne u jednej z osób biorących udział w tych testach.
Testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 są tak czułe, że część z nich może być fałszywie pozytywna. Wynika to z tego, że wykrywane są fragmenty martwego już patogenu albo niezdolnego do rozmnażania się, czyli nieaktywnej infekcji - zwracają uwagę brytyjscy specjaliści.
U ponad 56 proc. pacjentów, u których wystąpił COVID-19, następuje poprawa w funkcjonowaniu płuc po 12 tygodniach od hospitalizacji - wynika ze studium przedstawionego przez Europejskie Towarzystwo Oddechowe, na które powołuje się w poniedziałek hiszpański dziennik "La Verdad".
Ten ruch ma złagodzić rozwój zakażeń spowodowanych powrotem uczniów do szkół i zakończeniem pracy zdalnej w wielu firmach.
Ministerstwo Zdrowia po rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych zdecydowało się zmodyfikować strategię walki z COVI-19. Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania.
Ministerstwo Zdrowia podało, że w czasie minionej doby potwierdzono 302 nowe zakażenia koronawirusem. Cztery osoby zmarły.W województwie śląskim, które dość długo przodowało w statystykach, odnotowano zaledwie 31 nowych zakażeń.
Indie wyprzedziły w poniedziałek Brazylię pod względem liczby zakażeń koronawirusem i stały się drugim na świecie po USA krajem z najwyższym bilansem ponad 4,2 mln infekcji od początku pandemii Covid-19.
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2 091 osób, pod respiratorem jest 79 chorych. Wyzdrowiało 54 256 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 437 osób, najwięcej w Małopolsce i na Mazowszu - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował o śmierci kolejnych 7 osób. Łącznie zanotowano dotąd 70 tys. 824 przypadki zakażenia koronawirusem i 2 120 zgonów.
Szwedzki zespół wyizolował przeciwciało, tzw. nanociało, które unieszkodliwia białko wirusa SARS-CoV-2 niezbędne mu do wnikania do komórek. Zdaniem badaczy przeciwciało może posłużyć do opracowania skutecznej terapii.