Ponad 100 mln ludzi zagrożonych, lodowce topnieją

Opublikowany we wtorek raport WMO (World Meteorological Organization) prognozuje, że ponad 100 milionów „skrajnie biednych” mieszkańców Afryki ucierpi wskutek zmian postępujących klimatycznych. Mogą one również doprowadzić do stopienia kilku lodowców na kontynencie w ciągu dwóch dekad.

Raport opublikowany przez Światową Organizację Meteorologiczną przypomina, stanowiąca 1,3 miliarda populacja ludzi na kontynencie pozostaje „wyjątkowo bezbronna”. Afryka ociepla się bardziej i szybciej niż średnia światowa – choć 54 kraje kontynentu odpowiadają za mniej niż 4 procent emisji gazów cieplarnianych na świecie.

„Szacuje się, że do roku 2030 ok. 118 milionów skrajnie biednych ludzi będzie narażonych na susze, powodzie i ekstremalne upały w Afryce, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie środki zaradcze” zauważa Josefa Leonel Correia Sacko, komisarz ds. gospodarki wiejskiej i rolnictwo w Komisji Unii Afrykańskiej.

Jako "skrajnie biednych" WMO definiuje tych, którzy żyją za mniej niż 1,90 dolara dziennie. „Nie tylko pogarszają się warunki fizyczne, ale także rośnie liczba osób dotkniętych chorobami” – wskazuje raport. 

Raport stwierdza, że ​​w ubiegłym roku masy lądowe i wody w Afryce ociepliły się szybciej niż średnia światowa. Ocieplenie w latach 1991-2020 było wyższe niż w okresie 1961-1990 we wszystkich regionach Afryki. Również tempo podnoszenia się poziomu wód wzdłuż wybrzeży tropikalnych i południowego Atlantyku, a także wzdłuż Oceanu Indyjskiego przewyższało średnią światową.

W raporcie podkreślono kurczące się lodowce gór Kilimandżaro (Tanzania), Kenia (Kenia) oraz Rwenzori (Uganda).

Przewiduje się, że do 2040 roku może nastąpić całkowite zaniknięcie pokrywy lodowej szczytów. Góra Kenia, może stracić lodowiec już dekadę wcześniej.

NowThis News Ice Climber Documents Impact of Climate Crisis on Mount Kilimanjaro | NowThis
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg