Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. W czwartek wbudowany zostanie kamień węgielny pod budowę ośrodka. Rozpoczęcie eksperymentów zaplanowano na początek roku 2023.
Wyhodowanie karpi bardziej odpornych na choroby bakteryjne i pasożytnicze to cel projektów naukowych realizowanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu (Śląskie).
Potwierdzają to wstępne wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem dr. Andrzeja Piotrowskiego. Naukowiec powiedział PAP, że na Wybrzeżu Trzebiatowskim, w okolicach Mrzeżyna, Rogowa i Dziwnowa znaleziona została sięgająca 1400 metrów w głąb lądu warstwa piasku.
Szympans "wychowany" przez ludzi nie jest mądrzejszy.
Koniec sztucznych wypełnień dziur w zębach? Nadzieje wzbudza najnowsze odkrycie naukowców pod kierunkiem Uniwersytetu Harvarda, którzy twierdzą, że zęby będzie można regenerować - informuje "Gazeta Wyborcza".
Około 5-6 proc. z tysiąca przebadanych pierwszoklasistów z Radomia cierpi na zaburzenia oddychania w czasie snu, związane m.in. z przerostem migdałków. Badania prowadzi Fundacja Zdrowy Sen przy współpracy z radomskim samorządem i szkołami.
Towarzyszy mu około 180 objawów m.in. wady serca. Zespół DiGeorge'a, występujący prawie tak często jak zespół Downa, lekarze rozpoznają jednak rzadko. Polka szuka genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, aby ułatwić diagnostykę tej choroby.
Część myszy, jeśli stworzy im się taką możliwość, pije alkohol częściej niż pozostałe - wykazali polscy naukowcy w eksperymencie. Badając mysie mózgi chcą odnaleźć procesy powodujące, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na uzależnienie, a inni mniej.
Czy smog zagraża krakowianom także wtedy, gdy przebywają w domu? Na pytanie to chcą odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. W ponad 200 krakowskich mieszkaniach wykonają oni pomiar stężenia pyłów w powietrzu.
Nowatorskie urządzenie do pomiarów m.in prędkości i energii pocisków wystrzeliwanych np. z broni pneumatycznej konstruują policyjni eksperci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (warmińsko-mazurskie).