Cameron dotarł na dno Rowu Mariańskiego

Słynny reżyser James Cameron dotarł na dno Rowu Mariańskiego i wrócił na powierzchnię.

Znany z takich filmów jak "Titanic i "Avatar" reżyser jest również pasjonatem-oceanografem i odbywał podobne wyprawy już 72 razy, z czego 33, aby zbadać wrak "Titanica". Zanurzenie rozpoczęło się w poniedziałek o godzinie 5.15 rano. Cameron dotarł na dno rowu i powrócił na powierzchnię bezpiecznie zgodnie z planem.

Według Stephanie Montgomery z National Geographic Society, wynurzenie się podwodnego statku Camerona zajęło mniej niż przewidywane 70 minut. Organizatorzy wyprawy nie podali jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

Jednoosobowa ekspedycja reżysera na pokładzie podwodnej łodzi - ważącego 12 ton "Deepsea Challengera" - była pierwszą od 50 lat wyprawą do miejsca, które znajduje się 11,2 km poniżej poziomu morza.

James Cameron na pokładzie podwodnego pojazdu Deepsea Challenger   MARK THIESSEN/PAP/EPA James Cameron na pokładzie podwodnego pojazdu Deepsea Challenger Rów Mariański położony jest około 32 km na południowy-zachód od wyspy Guam na zachodnim Pacyfiku.

Zejście na dno miało zająć Cameronowi około 90 minut; reżyser - oceanograf planował, że spędzi tam około sześciu godzin, pobierając próbki i zdjęcia filmowe, które będą przedmiotem badań biologów, geofizyków, astrobiologów i geologów.

Przed Cameronem na dno Rowu Mariańskiego dotarli jedynie szwajcarski inżynier Jacques Piccard i kapitan amerykańskiej marynarki wojennej Don Walsh, którzy spędzili na dnie rowu zaledwie 20 minut. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BADANIA, MORZA, NAUKA, USA

 • Myślący
  26.03.2012 16:55
  Wspaniała wyprawa, wspaniały wynik pracy umysły ludzkiego, mogącego konstruaować batyskafy i wiele innych konstrukcji, umysłu - mogącego badać wszystko.
  Przed wielu laty zaczytywałem się jak uczony Piccard konstruował batyskafy o nazwie Trieste, testował je, aż zbudował taki, którym mógł się opuścić bezpiecznie na dno Rowu Mariańskiego w 1960 roku. Syn Jacques kontynuował te badania.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.