Jakie choroby mogą być groźne podczas Euro?

Zatrucia pokarmowe i zakażenia meningokokami są wymieniane przez ekspertów wśród najważniejszych schorzeń zakaźnych, które mogą stanowić zagrożenie dla uczestników Euro 2012. Przeciwko wielu z tych schorzeń można się wcześniej zaszczepić - podkreślają eksperci.

Wykaz schorzeń priorytetowych został opracowany przez zespół roboczy ds. bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego podczas turnieju Euro 2012. Powołano go w ramach Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS).

Jak podkreślają lekarze zajmujący się chorobami zakaźnymi oraz mikrobiolodzy, Mistrzostwa Europy UEFA, tak jak każda inna impreza masowa, potencjalnie zwiększają ryzyko szerzenia się chorób zakaźnych.

"Największe zagrożenie będą stanowić infekcje przenoszone drogą pokarmową, wywołujące zakażenia i zatrucia pokarmowe" - oceniła w rozmowie z PAP prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Ryzyko takie wzrasta w sytuacjach zbiorowego żywienia, zwłaszcza w upale, i zależy m.in. od sposobu przechowywania żywności oraz poziomu higieny podczas wydarzeń masowych.

Prof. Hryniewicz zwróciła uwagę, że podczas Euro może wzrosnąć zagrożenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A - WZW A (określanym też jako żółtaczka pokarmowa). Jest to tzw. choroba brudnych rąk. Polska jest oceniana jako kraj, w którym ryzyko zachorowania na WZW A do niedawna było niskie, ma jednak tendencję wzrostową, a podczas turnieju UEFA wzrośnie ono w związku z przyjazdem kibiców z różnych stron świata. Przeciwko wirusowi, który wywołuje to schorzenie (HAV) można się zaszczepić, co zaleca się szczególnie osobom udającym się w podróż do krajów, gdzie stale pojawiają się ogniska epidemii WZW A, ale warto zaszczepić się także w Polsce.

Do innych schorzeń, które mogą stanowić problem epidemiczny podczas turnieju UEFA, zalicza się zakażenia meningokokowe i odrę. Przeciw tym chorobom można się w dużym stopniu zabezpieczyć poprzez szczepienia - zaznaczają eksperci.

Duże zbiorowiska ludzi sprzyjają szczególnie rozprzestrzenianiu się meningokoków, które bytują na błonie śluzowej nosogardła. W tłumie meningokoki łatwiej przenoszą się drogą kropelkową - poprzez kaszel czy całowanie, zwłaszcza z różnymi osobami. Rozprzestrzenianiu się wydzieliny z nosogardła sprzyja też krzyk, który często towarzyszy imprezom masowym.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
  • tess
    25.05.2012 13:21
    KOLEJNA AKCJA PROMOCYJNA SZCZEPIONEK?! Bo czemu innemu ma służyć ta wypowiedź? Do Euro została jeszcze chwila - szczepmy się więc przeciwko WSZYSTKIM wymienionym w tej wypowiedzi chorobom, a problemy będziemy mieć jak 'w banku'!
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.