Czterdziestolatek Atari

Legendarna firma komputerowa kończy właśnie czterdzieści lat. Została założona 27 czerwca 1972 roku.

Trzydzieści lat temu wypuściła na rynek swój pierwszy produkt: konsolę do gier Pong. Gra miała być czymś w rodzaju wirtualnego tenisa. Białymi kreskami udającymi rakiety gracze odbijali biały piksel imitujący piłkę. Pierwsza konsola stanęła w barze Sunnyvale w Kaliforni – przypomina Piotr Kaszuwara na stronach portalu interaktywnie.com. Automat robił furorę. Gra cieszyła się coraz większą popularnością, a do maszyny wpadało coraz więcej i więcej 25-centówek. Maszyny Pong pojawiały się wszędzie.  Z niektórych można było uzyskać nawet 200 dolarów dochodu tygodniowo. Koszt produkcji jednej maszyny wahał się w granicach 300 – 400 dolarów. Firma sprzedawała je po 1200 dolarów. Do końca 1974 roku sprzedaż sięgała 8000 egzemplarzy. Na Boże Narodzenie 1975 roku Atari wypuściło domową – tańszą – wersję Ponga. Gra kosztowała około 100 dolarów. Była to konsola podłączana do telewizora. Pierwsza partia urządzeń – około 150 tysięcy sztuk – rozeszła się jak świeże bułeczki. Dzięki temu Atari podbiła rynek, dystansując konkurencję.

Wkrótce japońska firma wypuściła jednak na rynek więcej gier: m.in. wyścigi Trak 10. W 1977 roku pojawiła się konsola Atari 2600. Wynalazek był rewolucyjny w tym sensie, że urządzenie posiadało wymienne dyski tzw. kartridże. Miało 8-bitowy procesor o częstotliwości 1,19 Mhz i 128 bitów pamięci RAM.

Konsolę sprzedawano w USA, w Europie i w Azji. Na początku lat 90. sprzedanych zostało 25 milionów sztuk tego urządzenia. Atari wyprodukowało też 900 gier.

Koniec lat 70 był ciosem dla Atari. Odeszli wówczas z firmy tacy fachowcy jak jej założyciel Nolan Bushnell oraz Jay Miner (późniejszy twórca komputera Amiga) czy Steve Wozniak, który wraz z Jobsem zakładał Aplle’a.

Na lata 90 przypadł schyłek działalności Atari. W 1996 roku wynalazki firmy nie cieszyły się wzięciem na rynku do tego stopnia, że firma musiała ogłosić upadłość. W 2003 prawa do używania marki Atari kupił francuski wydawca gier komputerowych Infogrames. Ostatnie dwa lata może on jednak zapisać po stronie strat. Obecnie Atari chce podbijać rynek gier na urządzenia przenośne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.