Astrofizyka. Latem chętniej patrzymy w nocne niebo. Co tam widzimy? A co dostrzega Nikodem Popławski, radomianin pracujący na uniwersytecie Indiana w USA, twórca koncepcji o tym, że żyjemy w czarnej dziurze?
A skoro o wierze mowa, dopowiedzmy jeszcze jedno. - Muszę powiedzieć, że to moja druga rozmowa z księdzem odnosząca się do moich badań. Ta pierwsza to było spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem. A w toku moich badań pojawiła się także osoba Georgesa-Henriego Lemaître’a, belgiskiego księdza i astronoma - podkreśla astrofizyk. Ksiądz Lemaître, zmarły w 1966 r., jest jednym ze współtwórców współczesnej kosmologii relatywistycznej. To on jako pierwszy zastosował w niej fizykę kwantową i on stworzył hipotezę początku świata jako Wielkiego Wybuchu.
Boska cząstka
Gdy kończyłem pisanie tego artykułu, światowe agencje donosiły, że fizykom pracującym w szwajcarskim CERN-ie udało się złapać cząstkę Bozon Higgsa, zwaną boską cząstką. Tak o tym pisał „Gość Niedzielny” w wydaniu internetowym:
„W środę (4 lipca) fizycy pracujący w CERN-ie, największym laboratorium fizyki cząstek elementarnych na świecie, ogłosili wyniki dwóch eksperymentów CMS i Atlas. Wynika z nich, że złapano najbardziej bo daj poszukiwaną cząstkę ostatnich lat. Bozon Higgsa, zwana boską cząstką, jest fundamentem teorii budowy materii. Cząstka jest odpowiedzialna za nadawanie masy To ona »decyduje«, które cząstki w momencie, w którym powstają, będą miały masę, a które będą bezmasowe. Proces nadawania masy jest zwany »mechanizmem Higgsa«, a cząstka, która w tym procesie gra najważniejszą rolę to właśnie wspomniany bozon… Czy to już koniec fizyki Czy wszystko wiemy, wszystko rozumiemy? Cząstka Higgsa gra kluczową rolę w tzw. Modelu Standardowym, niezwykle udanej teorii budowy materii”.
Z jednej strony takie informacje, podobnie jak i teorie budowane przez takich badaczy jak Nikodem Popławski, wśród wielu budzą lęk o miejsce wiary w naszym życiu Z drugiej strony niejeden pyszałek gotów jest przyjąć pogląd, że skoro rozumiemy prawie wszystko, Pan Bóg staje się wręcz niepotrzebny.
Gdy trzy lata temu w CERN-ie zaczęto w akceleratorze rozpędzać cząstki, wyczytałem gdzieś tak dowcip - Pewien badacz zwrócił się do Pana Boga: - Zasadniczo wszystko już rozumiemy i tyle po trafmy, że, Panie Boże, jesteś nam właściwie niepotrzebny. Bo oto widzisz, bierzemy cząstki elementarne, zderzamy je w akceleratorze i sami stwarzamy światy. - Hola hola! - rzekł na to Pan Bóg. - Zgoda ale pod jednym warunkiem. Czemu bierzecie moje? Stwórzcie sobie swoje cząstki!
Władze Kazachstanu zalesią ponad milion hektarów wyschniętego dna tego wielkiego niegdyś zbiornika.
Test wykorzystuje reakcje mikrobów na proste czynniki chemiczne.
Projekt ten pozwoli nadążyć Polsce za rozwojem technologii kwantowych.
To największy drapieżnik wśród ptaków szponiastych gniazdujących w naszym kraju.
Badania potwierdzają, że pradziejowi mieszkańcy Jaskini Maszyckiej praktykowali kanibalizm.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.