Choroba legionistów atakuje

Dwie osoby zmarły w Hiszpanii na chorobę legionistów, a trzecia została przewieziona do szpitala w stanie ciężkim - poinformowały w sobotę służby medyczne. W całym kraju potwierdzono ostatnio 30 przypadków zachorowań na legionellozę.

Obie ofiary śmiertelne to kobiety: 63-letnia zmarła w piątek w szpitalu w Villajayosa w rejonie Alicante na południowym wschodzie Hiszpanii, a 87-letnia zmarła 7 lipca w szpitalu w Alcorcon, niedaleko Mostoles na przedmieściach Madrytu.

Jak pisze agencja AFP, epidemia została wywołana przez rozpylacz wody używany do odświeżenia powietrza na zewnątrz restauracji rybnej w Mostoles.

Legionelloza, zwana inaczej chorobą brudnych instalacji m.in. klimatyzacyjnych, jest corocznie przyczyną tysięcy zgonów na całym świecie. Odkryto ją po zjeździe weteranów Legionu Amerykańskiego, odbywającego się w lipcu 1976 roku w Filadelfii, i stąd jej nazwa. Zmarło na nią wówczas 29 osób.

Objawy są podobne do grypy: katar, bóle głowy i gorączka. Może być też kaszel i niewydolność oddechowa. Jest uleczalna, kiedy zostanie wykryta we wczesnym stadium.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.