Jodłowanie jest zdrowe

Jeden z alpejskich szlaków turystycznych w Austrii ożył za sprawą jodłowania - praktykowanego w tych okolicach specyficznego rodzaju śpiewu - do którego zachęca się też turystów.

Miejscowy jodler i zarazem właściciel hotelu Christian Eder zgłosił pomysł przygotowania nowej trasy, na której miłośnicy wędrówek górskich mogą spróbować swych sił w jodłowaniu, zwanego też jodlowaniem.

Organizatorzy mówią, że to proste: w miejscach wypoczynku na trasie wędrówki wystarczy nacisnąć przycisk, by usłyszeć nagranie z dwugłosowym jodłowaniem. Można też odsłuchać każdego głosu osobno i zdecydować, który głos chcemy odtworzyć sami.

Pomysłodawca powiedział w austriackiej rozgłośni ORF, że to próba sprawienia, "by ludzie się nieco odprężyli za sprawą zwykłego jodłowania".

Naukowcy twierdzą, że jodłowanie jest bardzo zdrowe, gdyż redukuje stres i sprawia, że płuca lepiej pracują.

vollmacuser Franzl Lang - Tiroler Bravour Jodler [photos from Tirol]

«« | « | 1 | » | »»
 • Breta
  23.08.2012 08:57
  Bo jest zdrowe: Od siebie polecam też śpiew biały
 • Dymitr
  23.08.2012 11:10
  O.K. Ale śpiew biały czyli śpiewokrzyk jest trudny. Ktoś musi nam to pokazać. Najlepiej jakiś wokalista. Inaczej mozemy sobie nichcący zaszkodzić. Ale pomysł jest przedni. Pozdrawiam.
 • Breta
  23.08.2012 16:05
  @Dymitr
  Czy trudny czy nie to już indywidualna sprawa, dla mnie na przykład to taki zwykły śpiew jest najtrudniejszy na świecie.
  W zasadzie dopiero jak poznałam zasady białego (koleżanka śpiewa od dziecka i to czasem na występach oficjalnych) to zaczęłam czerpać ze śpiewu radość i pomogło mi to też w sensie fizycznym. Jodłowanie też może być niebezpieczne jak świeżak zapragnie tak sobie ryknąć z głębi piersi, a nikt mu nie podpowie techniki, by nie rozwalić sobie nic na amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.