GMO: Szkodliwe czy nie?

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) skrytykowała i wstępnie odrzuciła badania przeprowadzone przez francuskich naukowców, które zakwestionowały bezpieczeństwo żywności GMO - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa .

W swoim wstępnym raporcie Agencja stwierdziła, że badanie to nie miało "wystarczającej jakości naukowej".

Chodzi o badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. Gilles-Erica Seralini dotyczące karmienia szczurów kukurydzą GMO NK603. Wyniki tych badań opublikowano we wrześniu 2012 roku m.in. na łamach pisma "Food and Chemical Toxicology" i przedstawione na konferencji prasowej w Londynie.

Gryzoniom podawano kukurydzę GMO NK603 odporną na glifosat, substancję aktywną herbicydu Roundup produkowaną przez firmę Monsanto. Szczury przez cały czas trwania doświadczenia otrzymywały także wodę zawierającą środek chwastobójczy Roundup w ilościach, jakie zostały dopuszczone do użycia w USA.

Okazało się, że 50 proc. samców i 70 proc. samic na tej diecie żyło krócej niż zwykle. Szczury karmione GMO chorowały także na raka i cierpiały na poważne uszkodzenia organów wewnętrznych: wątroby i nerek.

W 2009 r. Seralini opublikował podobne wyniki badań, ale wówczas zarzucono mu, że pod uwagę wziął zbyt krótki, bo trzymiesięczny okres obserwacji, by można było je uznać za istotne. Nowe badania na szczurach trwały dwa lata, tj. tyle, ile zazwyczaj żyją te zwierzęta.

Ocena EFSA została opublikowana tylko dziewięć dni po tym, jak KE zawnioskowała o ponowną ocenę kontrowersyjnego badania francuskiego Uniwersytetu w Caen. W swoim raporcie EFSA oceniła, że analiza zawarta w badaniu była niewystarczająca i zwróciła się do francuskich specjalistów o przedstawienie dodatkowych wyników do 12 października br.

Wnioski EFSA wywołały ponowną falę krytyki. Wiele organizacji nie tylko ekologów twierdzi, że przez ostatnie 10 lat EFSA sprzyjała przemysłowi biotechnologicznemu i w swoich decyzjach nie uwzględniała opinii o szkodliwym wpływie organizmów genetycznie modyfikowanych na zdrowie i środowisko.

Seralini odrzucił zarzuty EFSA podkreślając, że nie przekaże więcej informacji na temat przeprowadzonych doświadczeń, do czasu, gdy EFSA nie wyjawi wszystkich danych dotyczących analizy kukurydzy GMO NK603 i herbicydu Roundup, które zaważyły o uznaniu jej za bezpieczną.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EFSA, GMO, ROLNICTWO, UE

 • cau_kownik
  14.10.2012 22:56
  W tytule jest znak zapytania, czyli możemy bezpiecznie założyć, że nie :)
 • Krzysiek
  15.10.2012 09:36
  >>Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) skrytykowała i wstępnie odrzuciła badania przeprowadzone przez francuskich naukowców<<
  Kolejny przykład buty politykierów, którzy stawiają się wyżej w stosunku do badań, poszukiwań i szukania rozwiązań zawodowych, naukowych i wynikających z pracy człowieka w danej dziedzinie.
 • cau_kownik
  15.10.2012 23:19
  To, że ktoś przetestuje kilka - akurat "na topie" - substancji na domowej hodowli chomików syryjskich, a wyniki opublikuje w "Przeglądzie Działkowca", to jeszcze nie znaczy, że to są wartościowe badania naukowe.

  Na temat szkodliwości "oprysków" badań było wiele - na temat przesady w stosowaniu tych środków też pisano artykuły.

  Na temat szkodliwości GMO póki co krąży wiele strasznych opowieści, ale dosyć mało faktów.

  Jemy plastikowe sery, sojowe kiełbasy aromatyzowane mięsem wieprzowym "oddzielonym mechanicznie", popijając sokiem "malinowym" (w składzie nie ma malin), i wszystko jest ok - GMO też nas nie zabije.
 • kaligula
  14.11.2012 14:17
  w pewnych sytuacjach i chleb może zaszkodzić,

  Wyborcza od dawna jest tubą propagandową zachodnich korporacji. Jak ujawniają wycieki korespondencji z WikiLeaks, dziennikarz wyborczej był opłacany i jeździł na syte zagraniczne "konferencje" (wycieczki), sponsorowane przez Monsanto specjalizujące się w jedzeniu modyfikowanym genetycznie. Następnie pisał przychylne GMO artykuły - choć większość trzeźwo myślących ludzi, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że GMO to trucizna (nie trudno znaleźć w necie dziesiątki badań potwierdzające szkodliwość GMO na wszelkie organizmy żywe, w tym niepłodność, raka... czy chociażby "dziwne" wymieranie kolonii pszczół w okolicach upraw GMO...)

  jeśli przejdziemy na ziarno z GMO i chleb może być szkodliwy

  http://www.youtube.com/watch?v=ePhDyDbbO-M
  tu ciekawostki o Monsanto

  GW wiadomo ale GN? czarna wołga podjechała pod redakcję?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.