Polowanie na leki

Brakuje leków na aptecznych półkach. To efekt ustawy refundacyjnej - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Apteki w obawie przed wahaniami cen zamawiają mniej leków. Kiedyś chorzy chodzili od apteki do apteki, porównując ceny, teraz - gdy ceny wszędzie są takie same - szukają miejsc, w których poszukiwane przez nich leki w ogóle są dostępne.

"Apteki zmniejszyły swoje zapasy magazynowe nawet o 15 - 20 proc." - mówi Michał Pilkiewicz z IMS Health, firmy zajmującej się monitorowaniem rynku farmaceutycznego. Wolą poczekać, aż pacjent przyjdzie z receptą, i dopiero wtedy lek sprowadzić.

Sytuacja jest skutkiem ubocznym ustawy refundacyjnej. Co dwa miesiące ogłaszana jest lista refundacyjna, na której publikowane są urzędowe ceny leków. I za każdym razem są one inne dla około jednej trzeciej z ponad 3 tys. preparatów, które się na niej znajdują.

"Należy zaznaczyć, że Ministerstwo Zdrowia publikuje projekt obwieszczenia z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, w związku z czym jest możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego treścią. Ceny leków refundowanych w poszczególnych obwieszczeniach nie różnią się od siebie w sposób znaczący" - odpiera zarzuty Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»
  • Kosma
    18.10.2012 08:42
    Wydaje mi się, że apteki zmniejszyły stany magazynowe głównie w związku z niższą w stosunku do ubiegłego roku marżą (wynikającą co prawda z ustaleń nowej ustawy refundacyjnej), w związku z czym przesadne zatowarowanie grozi utratą płynności finansowej. Inna rzecz, że nie ma sensu gromadzić zapasów leków refundowanych bo i tak (w odróżnieniu od zeszłego roku) nikt nam za takie duże zamówienie rabatu nie da. Jak do tej pory faktycznie kolejne nowe listy (z wyjątkiem styczniowej, kiedy to wszyscy byli z dnia na dzień po parę tysięcy w plecy) nie przynoszą jakichś nieprawdopodobnych strat (a jeśli już to da się to jakoś zamortyzować - nie na wszystkich lekach w końcu cena idzie w dół).
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.