Program alzheimerowski

Polskie społeczeństwo dynamicznie się starzeje, a wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Konieczne jest opracowanie narodowego programu alzheimerowskiego - przekonywali specjaliści podczas ubiegłotygodniowej debaty w siedzibie RPO.

Według danych przytoczonych podczas debaty przez prof. Grzegorza Opalę z Komitetu Nauk Neurologicznych PAN proces starzenia się polskiego społeczeństwa dynamicznie postępuje. Więcej niż 65 lat ma dziś ok. 5 mln Polaków, co stanowi ok. 13 proc. społeczeństwa. W 2030 r. 65 lat i więcej będzie mieć co czwarty Polak. 80-latkowie stanowią dziś 4 proc. społeczeństwa, a ok. roku 2060 będzie ich ok. 12 proc.

Problem ten dotyczy nie tylko Polski. Zgodnie z prognozami, liczebność najstarszej populacji na świecie będzie zwiększać się o ponad 200 mln co dziesięć lat i jeszcze w tej dekadzie przekroczy 1 mld. Jedna trzecia dzieci urodzonych w 2012 r. będzie świętować swoje setne urodziny.

"Choroba Alzheimera jest nierozerwalnie związana z wiekiem, więc wzrost liczebności starszych grup wiekowych będzie nieuchronnie prowadził do jej rozpowszechnienia" - powiedział Opala.

Jak dodał, w Polsce jest obecnie ok. 200 tys. chorych na Alzheimera, w całej Europie w 2004 r. było ich ok. 5 mln, a w 2010 r. - 6,3 mln. Cierpi na nią ok. 5 proc. osób w przedziale wiekowym 65-70 lat i ok. 40 proc. w wieku 80-55 lat.

Opala podkreślił, że wzrost liczby chorych na Alzheimera rodzi określone, rosnące koszty, które obciążają system opieki zdrowotnej.

"Jeśli jesteśmy tego świadomi, to konsekwencje muszą mieć miejsce w odniesieniu do badań naukowych, opieki zdrowotnej, nauczania medycyny i badania nad nowymi lekami" - powiedział.

Przypomniał, że Polska uczyniła chorobę Alzheimera jednym z celów swej prezydencji w UE w 2011 r. Wynikiem tego był m.in. dokument, który rekomenduje państwom członkowskim "podejmowanie wszelkich działań na rzecz poprawy jakości leczenia i rehabilitacji oraz opieki społecznej, także poprzez zwiększanie nakładów finansowych na te zadania, w formie zintegrowanej i kompleksowej koncepcji".

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama