Polskie społeczeństwo dynamicznie się starzeje, a wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Konieczne jest opracowanie narodowego programu alzheimerowskiego - przekonywali specjaliści podczas ubiegłotygodniowej debaty w siedzibie RPO.
"To są konkluzje, które Polska przedstawiła całej Europie, a sama zachowuje się tak, jakby jej to nie dotyczyło" - ocenił Opala.
Także prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego prof. Andrzej Szczudlik ocenił, że Polska nie jest gotowa do zmierzenia się z problemem choroby Alzheimera.
"Nie mamy danych epidemiologicznych, które by pozwoliły dokładnie ocenić, jakie będą potrzeby w określonej perspektywie. Nie mamy też przyjętego planu działania w tym względzie" - powiedział PAP.
Podkreślił, że narodowe plany alzheimerowskie mają wszystkie kraje Europy Zachodniej, a jego uchwalenie w Polsce jest niezmiernie ważne, bo problemu nie będzie w stanie rozwiązać tylko minister zdrowia.
"W jego obszarze działania już nie ma opieki. To jest problem dla kilku resortów i samorządów, które też muszą się w to włączyć, a odnosimy wrażenie, że nie ma obecnie śladu takiego porozumienia" - powiedział.
Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiedziała, że wynikiem debaty będzie wystąpienie generalne RPO do premiera ws. koniecznych działań dotyczących chorób otępiennych, bo - jak oceniła - cierpiący na nie, podobnie jak umierający i chorzy psychicznie, to osoby, które są w Polsce gorzej traktowane.
Jej zdaniem niedostatecznie w polskim orzecznictwie jest też wykorzystywany art. 30 konstytucji, który mówi, że przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela oraz iż jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
"Jestem przekonana, że art. 30 powinien być podstawą do samoistnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Tak się jeszcze nie stało, to jest coś niesłychanego" - powiedziała.
Choroba Alzheimera to zwyrodnienie tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się otępieniem, brakiem zainteresowania otoczeniem oraz utratą pamięci, poczucia czasu i miejsca. Uniemożliwia samodzielną egzystencję.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.