Atom, galaktyka spiralna i jednokomórkowy pantofelek: ich niespotykane kształty i kolory przyciągają wzrok. – Są oszałamiająco piękne i mimo woli czuje się żal, że nie można tego oglądać na co dzień – mówili uczestnicy otwarcia wystawy naukowych zdjęć wykonanych przy użyciu urządzeń zaawansowanej technologii.
Wystawa „Mikro-Makro. Skale wszechświata” pokazuje bogactwo świata, w którym żyjemy i którego bez tych urządzeń nie możemy zobaczyć. Bogate opisy zdjęć pomagają go poznać. O niezwykłej rozpiętości tego świata i specjalnym miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek, mówił podczas otwarcia wystawy w siedzibie Biblioteki ATH dr Tomasz Rożek, fizyk, znany popularyzator nauki i dziennikarz „Gościa Niedzielnego”.
– W naszej galaktyce jest około 400 miliardów gwiazd. To mniej więcej tyle, ile ziarenek piasku zmieści się w olimpijskim basenie. Galaktyk w świecie jest około 100 miliardów, a wszystkich gwiazd – więcej niż ziarenek piasku na całej naszej planecie. A w naszym mózgu jest więcej połączeń nerwowych niż tych ziarenek piasku na Ziemi i gwiazd we wszechświecie – i to jest fascynujące! – tłumaczył dr Rożek.
Wśród gości byli uczniowie bielskich liceów, których przyprowadzili na wystawę Janina Kula i dr Krzysztof Kaczor. – To było rzeczywiście bardzo ciekawe spotkanie. I skłoniło nas do kolejnych dyskusji. Często była tu mowa o tym, jak naukowe odkrycia mogą być fascynujące i nam też się to udzieliło – przyznają Natalia Zaniewska i Klaudia Oślak z III LO im. Żeromskiego. Wystawę niezwykłych zdjęć w holu biblioteki można oglądać do 31 stycznia. Naprawdę warto!
Pomagamy
poznać świat
Mówi Liliana Linek, dyrektor Biblioteki ATH:
– Tym wykładem i wystawą chcemy podjąć formułę, którą zapoczątkowaliśmy spotkaniem z bielską pisarką Renatą Piątkowską na temat literatury dziecięcej i książek edukacyjnych. Wtedy zaprosiliśmy naszych studentów i uczniów bielskiej SP nr 25. Dziś są z nami licealiści. Chcemy pokazać, że możemy pomóc w poznawaniu trudnych zagadnień, a przy tym zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów. Nie jesteśmy biblioteką tylko dla studentów i może tu przyjść każdy. Dla uczniów organizujemy też lekcje biblioteczne: uczymy, jak korzystać z profesjonalnych źródeł informacji w internecie, a nie ograniczać się do Wikipedii. I zapraszamy na kolejne spotkania!
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.